5 mýtů o spánku a lásce, které poškozují váš vztah

5 mýtů o spánku a lásce, které poškozují váš vztah Jsou oddělené ložnice špatná věc? Je v pořádku jít spát naštvaný na partnera? Naši odborníci oddělují fakta od fikce, takže můžete oba spát lépe!

Ložnice jsou naše nejintimnější obytné prostory. A pokud jde o vztahy, to, co se děje mezi páry v ložnicích, často odhalí sílu (nebo slabost) pouta. V posteli se odehrává intimita – fyzická i emocionální. To znamená, že mýty o spojení mezi spánkem a láskou stále přetrvávají.

Je čas posvítit si na tyto zastaralé koncepty a rozptýlit je díky předním odborníkům.

Mýtus č. 1: Spaní v oddělené posteli (pokojích) je známkou toho, že váš vztah je v problémech

Asi 25 % amerických párů spí v oddělených postelích, podle příběhu v USA Today. Za těmito takzvanými „rozvody ve spánku“ je mnoho důvodů, ale jen málo z nich naznačuje, že vztah je nezdravý. „Je to jeden z největších mýtů o lásce a spánku,“ říká Jessica Alderson, expertka na vztahy a spoluzakladatelka seznamovací aplikace So Syncd. „Tohle absolutně není pravda. Zdravý spánek je nezbytný pro krátkodobé i dlouhodobé štěstí.“

Spaní odděleně má smysl pro mnoho dvojic. Mohou mít například protichůdné plány, jeden pracuje od 9 do 5 a druhý pravidelně pracuje na noční směny. Pro nikoho není ideální být probuzen uprostřed nočního spánku. „Další důvody zahrnují věci, jako je mít partnera, který je vrtoch, nebo prostě jen chtít svůj vlastní prostor,“ vysvětluje.

Mýtus č. 2: Lžící je nejlepší spánková poloha pro páry

Ne nutně. Podle jedné britské studie tráví odhadem 30 % párů alespoň část noci lžičkou, ale není to ideální pro všechny. „Každý je jiný a stejně jako neexistuje univerzální řešení pro partnera, neexistuje ani univerzální řešení pro polohy na spaní,“ říká Alderson. „Udělejte to, co uznáte za vhodné pro vás jako pár.“

Jen se zeptejte ženy, která trpí výkyvy tělesné teploty, které přicházejí s menopauzou, jak se cítí při lžících s mužským partnerem, když spí. Muži mají tendenci spát tepleji, protože mají vyšší míru svalové hmoty, která má tendenci vytvářet více tepla než tuk. Pravděpodobně z toho nebude šťastná a bude mít narušený spánek kvůli pocitu přehřátí.

Mýtus č. 3 (možná): Sex vám pomůže lépe spát

Zdá se, že odborníci se v této otázce rozcházejí. „Neexistuje dostatek důkazů, které by naznačovaly, že sex způsobuje ospalost, a u některých lidí to může dělat pravý opak,“ říká Alexander Burgemeester, licencovaný psycholog, který se specializuje na vztahy. „Zda vám sex pomůže rychleji usnout, nebo ne, velmi závisí na jedinci a na dalších faktorech prostředí. Sex s cílem pokusit se rychleji usnout pravděpodobně není nejlepší nápad, protože k tomu může přispět spousta věcí. Sex může u některých lidí vést k úlevě od stresu a způsobit relaxaci, ale jiní se mohou po sexu cítit příliš stimulováni a bdělí.“

5 mýtů o spánku a lásce, které poškozují váš vztah

Rachel Sommer, klinická sexuoložka a zakladatelka webu My Sex Toy Guide, má pozitivnější názor. „Četné studie ukázaly, že sex před spaním vám může pomoci lépe spát,“ říká. „Kromě toho, že orgasmus má dobrý pocit, tělo uvolňuje oxytocin a prolaktin – dva hormony spojené s relaxací a příjemným pocitem.“ Z tohoto důvodu má sex nebo sebepotěšení před spaním podobný účinek, který vede k příjemným, relaxačním pocitům. Poznamenává, že sex snižuje hladinu kortizolu a dalších stresových hormonů, čímž zlepšuje možnost dobrého spánku.

Základem je, jak sex ve vás a partnerovi vyvolává pocit jeho role ve spánku. Vypracujte správné načasování, abyste se oba mohli vyspat. Pro ty, kterým fyzická intimita dodává energii, zvažte naplánování dřívějšího spánku nebo si naplánujte ranní či víkendový spánek.

Mýtus č. 4: Nechoďte naštvaní

V ideálním světě bychom nevklouzli do postele se svým milovaným a necítili hněv, ale pořádná předsevzetí před spaním nejsou vždy realistická. „Možná by bylo lepší na tom spát a probouzet se k řešení s čerstvou myslí,“ říká Charlotte Cremers, expertka na spánek a praktická lékařka. „Vynucování záležitostí může skončit tak, že se budou hádky celou noc.“

Myslete také na to, že když zamíříte do postele, jste připraveni si celý den odpočinout a vaše cirkadiánní rytmy vám budou říkat, že je čas jít spát. Pokud jste unavení, diskuse, kde se názory mohou lišit, nepomůže ani nepovede k vyřešení. Všichni víme, jaké to je cítit se unaveně a rozmrzele. Není to kombinace, která vede k rozhovoru o důležitých otázkách. Může to zvýšit pravděpodobnost, že si páry řeknou zraňující věci, které budou jako polití benzínem už tak žhavou situaci.

Stacey Sherrell, licencovaná terapeutka a odbornice na vztahy pro Decoding Couples v Los Angeles, říká, že „nechoď spát naštvaný“ je zastaralá metoda nebo myšlenkový proces. „Víme, že během konfliktu je jedna nebo obě strany z něj dysregulovány,“ říká. „Pokračovat v tom prosazovat a snažit se „vyřešit“ něco není zdravé a nebude to fungovat.“ Efektivnější strategií je dělat si přestávky. „Vrátit se k neshodě, když jsou obě strany regulovány, je jednou z nejzdravějších věcí, kterou může pár udělat pro zdravé řešení konfliktu.“

Mýtus č. 5: Ranní skřivani a noční sovy spolu nevycházejí (v posteli)

Může být mír, když jeden z partnerů raději zůstane vzhůru později, zatímco druhý se hlásí k filozofii „brzy spát, brzy vstávat“? Absolutně. Zatímco různé spánkové plány mohou být zdrojem konfliktů, páry mohou tyto rozdíly překonat. Možná jsou to řešení, jako je spaní v oddělených postelích nebo společné chvíle při mazlení – dobré pro rozproudění hormonu oxytocinu – než se noční sova odejde číst nebo streamovat své oblíbené televizní pořady.

Protože, jak jsme se již dříve naučili, nespat na stejném místě neznamená, že jsou v ráji potíže. Místo toho to může být promyšlené gesto směrem k partnerovi, které říká: „Zajímá mě to“. A to je vždy dobrá věc pro šťastné svazky a spokojený spánek.

Dobře si odpočiňte a probuďte se připraveni vyrazit!

Lepší spánek vede k lepším ránům, soustředí se na vaše cíle a sny na dosah. Máte chuť na další informace o spánku? Mrkni do těchto příspěvků:

Scott Living Shipable Sleep

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *