Jak spíme v současné době?

Spánek je něco, co všichni jako lidské bytosti potřebujeme. Výzkumné studie zjistily, že s velmi malým spánkem nemůžeme dobře fungovat. Randy Gardner, student střední školy v 60. letech, byl kvůli výzkumné studii držen vzhůru asi 11 dní. Pochopitelně to mělo významný dopad na jeho mentální zpracování a schopnost plnit základní úkoly.

V méně extrémních scénářích moderní doby lidé s relativně špatnou kvalitou spánku často potvrdí, že to mělo negativní dopad na jejich pohodu a každodenní život. Ať už jde o paměť, zpracování našich emocí nebo běžné každodenní fungování – spánek je nezbytný pro pomoc s tolika důležitými částmi života.

Pokud je spánek tak důležitý, abychom se měli dobře, proč je v moderní době spánek často vnímán jako luxus spíše než jako nutnost? Tento blog prozkoumá, co může mít vliv na náš spánek v současné době, a způsoby, jak tyto faktory potenciálně řídit.

Priority

Většina lidí slyšela, že se o New Yorku mluví jako o „městě, které nikdy nespí“. Tolik z nás nějakým způsobem přijalo slavnou vlastnost města v moderní době. Spánek se často stává naší poslední prioritou po naší rušné práci, dětech, domácích mazlíčcích, úklidu domu a společenském životě. Máme tendenci se připravovat o spánek ve snaze upřednostnit tyto další oblasti života, protože jsou to buď povinnosti, nebo věci, které nás baví. S tolika výzkumy, které naznačují, že spánek je pro naše zdraví velmi důležitý, mohl by být váš život upraven tak, aby upřednostňoval spánek? Určitě by to mělo být!

Technologie

Pro mnoho z nás je běžné mít v ložnici televizi nebo před spaním rolovat na telefonech. Modré světlo z času u obrazovky může ve skutečnosti přimět naše tělo, aby si myslelo, že je den, a způsobit uvolnění hormonů, díky nimž je naše těla bdělá a vzhůru. Televizní světlo a hluk mohou také rušit náš spánek po celou noc, což znamená, že se ve skutečnosti častěji probouzíme. Soustředění se na jiné věci – například čtení knihy nebo poslouchání příběhu o spánku – před spaním může zlepšit kvalitu spánku a pomoci nám uklidnit se, zvláště pokud se vám nedaří usnout.

Rutina

Bylo zjištěno, že rutina je velmi důležitá pro pomoc našemu tělu spát. Naše těla mají přirozený cirkadiánní cyklus, který nám pomáhá přirozeně se probouzet a cítit se v určitých časech unavení. Jako lidé máme často rádi rutinu a daří se nám z ní. Vaše tělo bude mít ideální okno ke spánku a ať se vám to líbí nebo ne, rádo se toho drží.

V moderní společnosti můžeme často chodit spát v různou dobu během týdne v závislosti na našem nabitém programu a víkendových plánech. To je pochopitelné, ale pokud vám dělá potíže s usínáním, může vám časem pomoci nastavení pravidelného času spánku a probuzení bez ohledu na den.

Boje o duševní zdraví

Život může často přispívat k tomu, že se cítíme stresovaní, úzkostní nebo máme špatnou náladu – to vše může mít vliv na náš spánek. Když jsme ve stresu nebo úzkosti, naše tělo je bdělé a připravené k akci, takže je pro nás obtížné cítit se uvolněně a spát. Úzkostné nebo stresující myšlenky nás mohou nechat vzhůru celou noc nebo nám v první řadě bránit ve spánku. Když se cítíme špatně, můžeme někdy pociťovat potřebu spát mnohem více, nebo možná máme potíže se spánkem vůbec – zvláště pokud máme na mysli věci.

Pokud máte problémy se spánkem, protože uvnitř není něco v pořádku, může být užitečné vyhledat podporu v oblasti duševního zdraví nebo vyhledat svépomocný materiál pro správu svého duševního zdraví.

Strava

Naše strava a stravovací návyky mohou mít vliv na náš spánek. V současné době je kofein často nutností, ale může výrazně ovlivnit naši schopnost spát. Může trvat až 10 hodin, než kofein zcela opustí náš systém. Šálek kávy, který jste si dali ve 14 hodin, abyste se dostali přes pracovní odpolední klid, na vás může mít vliv i později v noci. Potraviny, jako je čokoláda, také obsahují kofein, takže dávejte pozor, co konzumujete před spaním. Potraviny s vysokým obsahem cukru kolem postele mohou způsobit pokles hladiny cukru v krvi, když spíme, což způsobí, že se probudíme.

Zahrnutí potravin s vysokým obsahem melatoninu – jako jsou třešně – nebo s vysokým obsahem hořčíku – jako jsou mandle – může pomoci povzbudit hormony, které potřebujeme ke spánku.

životní prostředí

Důležité je také správné prostředí pro spánek. V současné době možná využíváme naši ložnici jako kancelář kvůli práci z domova. Ložnici můžeme využít i k jiným věcem, jako je sledování televize nebo určité koníčky.

Doporučuje se, abyste ložnici používali ke spánku pouze pokud je to možné, aby si vaše tělo spojilo ložnici se spánkem. Také se doporučuje mít temnou a chladnou místnost s malým množstvím rušení. To vytvoří nejlepší možné prostředí pro spánek.

Vaše matrace

A konečně, výzkum zjistil, že v posteli strávíme v průměru jednu třetinu svého života. Často nemusíme investovat do kvalitní matrace, která pomůže usnout. S tak širokým výběrem možností v současné době může být obtížné vybrat si, která matrace je pro vás nejlepší.

Zde v Ely naše matrace obsahují pouze přírodní vlákna, čímž se vyhýbá použití toxických materiálů, které používá mnoho jiných výrobců matrací. Naše přírodní materiály se přizpůsobují teplotě a mohou skutečně pomoci kvalitě spánku, zdraví a pohodě. Možná by stálo za to prozkoumat, zda vám nová matrace může pomoci s problémy se spánkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *