Co se můžeme naučit z Biltmore a jeho dlouholetých vánočních tradic?

Biltmorské prázdninové tradiceManželé Vanderbiltovi milovali svátky, od zábavy po předávání dárků a zdobení – zde je návod, jak přinést více radosti i do vašeho světa!

Svátky jsou pro mnohé z nás zdrojem radosti a zářícím vrcholem roku. Rodina a přátelé se spojí, aby oslavili, vyměnili si dárky a sledovali, jak děti rozbalují dárky. Zahřeje u srdce a vyživuje náš pocit sounáležitosti.

Ale spolu s radostmi ze svátečního období existují výzvy a stresy, které je třeba zvládnout. Když se podíváme do minulosti, můžeme se mnohému naučit z toho, jak rodiny jako Vanderbiltové přijaly prosté potěšení ze setkání o prázdninách. Mnoho z tradic Biltmore, které vybudoval George Vanderbilt v roce 1895, žije dál a může pomoci utvářet, jak je vytváříme pro naše vlastní rodiny.

První Vánoce manželů Vanderbiltových v Biltmore

Vánoce měly v Biltmore vždy zvláštní význam. Bylo to na Štědrý den roku 1895, kdy George Vanderbilt poprvé přivítal hosty ve svém novém domově. Přítomno bylo 26 hostů, včetně Georgovy milované matky, Marie Louisy Kissam Vanderbilt, a také několik Georgeových sourozenců se svými manželi a dětmi. Někteří cestovali z New Yorku do Asheville v Severní Karolíně, což by v té době pre-automobilů trvalo celé dny. Tak dlouhá cesta by znamenala, že hosté dorazili před Vánocemi a zůstali dlouho do Nového roku.

Biltmorské prázdninové tradiceAby vyšel vstříc svým hostům a zajistil, že bude postaráno o jejich potřeby, najal George Vanderbilt další domácí personál a zadal obrovské objednávky jídla. Čerstvé ryby a humři, dovezené z New Yorku, byly jen některé z lahůdek, které si objednal, aby měl plné břicha. Na Štědrý den a na Štědrý den se konaly formální večeře o sedmi chodech. Na Štědrý den se vyměňovaly dárky a hosté si užili hudební zábavu.

Sály se samozřejmě hodně zdobily, aby se Biltmore stalo mimořádně příjemným místem pro oslavu svátků. V roce 1895 zahájil George Vanderbilt tradici pěstování mohutného stromu v hodovní síni domu. Ozdoby pro první stromeček zahrnovaly zabalené dárkové krabičky, háčkované sněhové vločky, pomandery, péřové motýlky, anděly z papírové mâché a ručně vyráběné hedvábné transparenty vytvořené speciálně pro tuto příležitost. To také představovalo žárovky. Když byla jeho dcera Cornelia Vanderbiltová malá, jejím úkolem bylo během vánočního večírku zaměstnanců přepnout vypínač a rozsvítit elektrická světla na vánočním stromku.

Další dekorace pro první biltmorské Vánoce zahrnovaly stálezelené smrkové a cesmínové girlandy zdobící velké schodiště, keře šarlatových plodů cesmíny v celém domě a hustou koncentraci kvetoucích rostlin v zimní zahradě.

Radostná tradice dávání v Biltmore

Vanderbiltovi si svých zaměstnanců vážili a zajistili jim uznání za jejich tvrdou práci, zejména o prázdninách. Pořádali zaměstnanecké vánoční večírky a sami se připojovali k oslavám.

ABiltmorské prázdninové tradiceVšichni sluhové dostali bonus 10 dolarů (což byla významná částka před 100 lety), zatímco George a jeho matka rozdávali dárky dětem všech zaměstnanců spolu s bohatou večeří.

Během prvních Vánoc pro zaměstnance založil Vanderbilt Fond vánočních stromků, do kterého rodina během roku přispívala na zaplacení dárků v prosinci. Když Georgeova manželka Edith v roce 1898 přišla do Biltmore, převzala odpovědnost za nákup dárků a distribuci. Dárky mohly pocházet z luxusního obchodního domu v New Yorku, jako je F. A. O. Schwartz, ale mnohé pocházely od místních řemeslníků. Dospělí dostali praktické dárky, jako jsou přikrývky, šály, látka nebo šály.

Dokonce i když Vanderbiltovi cestovali přes Vánoce, zaměstnanci byli o prázdninách připomínáni na večírku na jejich počest. Cornelia Vanderbilt a její manžel pokračovali v těchto oslavách až do 50. let.

Filantropie byla pro Vanderbilty velmi důležitá. Vraceli své komunitě po celý rok, ale Vánoce byly zvláštní. Šířili sváteční náladu tím, že zajistili, aby komunitní organizace měly svěží vánoční výzdobu. Mezi příjemce patřila Mission Hospital, Clarence Barker Memorial Hospital, General Hospital No. 19 at Oteen, All Souls’ Church a Shiloh Sunday School. Ve dvacátých letech Edith a Cornelia Vanderbilt prodaly věnce a výtěžek věnovaly nemocnici Clarence Barker Memorial Hospital.

Biltmore prázdninové tradiceDnešní sváteční tradice v Biltmore

Dnešní hosté, kteří navštíví Biltmore, jsou potěšeni zjištěním, že staré tradice se přenesly kupředu. Na začátku listopadu každého roku je v hodovní síni ručně vztyčen 40metrový vánoční strom, aby ohlašoval sváteční sezónu. Květinoví návrháři také sestavují a zdobí dalších 60-70 vánočních stromků v celém domě. S množstvím potřebné koordinace začíná plánování předchozího února.

Přetrvával i každoroční zaměstnanecký vánoční večírek. Zatímco se párty mírně změnila, aby vyhověla opatřením v letech 2020 a 2021, zaměstnanci stále dostávají dárky pro své děti a navštěvují Santa. I pandemie má historický precedens. Během vypuknutí španělské chřipky v roce 1918 se zaměstnanecký večírek konal venku v Antler Hall, aby byli všichni v bezpečí.

Snížení stresu během prázdnin

Pokud se stres stal vaším společníkem během dovolené, může vás připravit o radost ze sezóny. Trvalý vzkaz od Vanderbiltů je jasný: dávejte, mějte se rádi a nezištně sdílejte. I když v té době neexistoval žádný výzkum, který by podporoval výhody dávání, nyní k němu máme přístup. Psychologické výhody dávání jsou bohaté.

Samotný akt hledání toho správného dárku pro blízké poskytuje duchovní povzbuzení. Je to způsob, jak projevit zájem a ocenění a posílit pouta. Dávání dárků je altruistické cvičení, které zlepšuje naše emocionální zdraví a šíří radost těm, kteří si toho nejvíce váží. Pokud chcete snížit stres během svátků, začněte tím, že se zaměříte na to, na čem skutečně záleží – na smysluplné spojení s těmi, které máte rádi.

Pokud potřebujete trochu více pomoci v oddělení stresu, mohou vám pomoci tyto tipy.

  • Uložte svůj telefon. Může být lákavé nakupovat online, kontrolovat e-maily, připínat nápady na sváteční jídlo nebo vytvářet nějaké pozvánky před spaním, ale vypnutí telefonu večer má nesporné výhody. Světlo z vašeho telefonu probudí váš mozek a může potlačit uvolňování melatoninu, přirozeného hormonu spánku.
  • Přečtěte si (skutečnou) knihu. Čtení pracovních e-mailů, novinových titulků nebo seznamů úkolů může dramaticky zvýšit stres v době, kdy byste měli začít odpočívat. Najděte si knihu, která je nenáročná na čtení, která vám pomůže zmírnit ospalost.
  • Cvičte dříve během dne. Cvičení večer může způsobit, že usínání bude ještě náročnější. Totéž platí pro obtížné konverzace – schovejte si je na dřívější den.
  • Ztlumte světla v ložnici. Vrstvené osvětlení ve vaší ložnici vám pomůže používat tlumená světla v noci a jasnější a funkčnější světla ráno. Přidejte trochu jemné hudby a připravíte scénu pro klidné usínání.
  • Rezervujte si postel na spánek. Navzdory tomu, co mnozí z nás během pandemie udělali, naše postele nejsou ad-hoc stoly. E-maily, Netflix a připínání všech krásných věcí vás neuvolní ani nezvýší produktivitu. Pokud je spánek výzvou, zkuste svou postel používat pouze ke spánku a uvidíte, zda to pomůže.
  • Omezte kofein. Ať už potřebujete ze svého jídelníčku vyloučit kofein, nebo se jednoduše vyhnout dalšímu šálku kávy pozdě odpoledne a večer, méně kofeinu vám pomůže v noci odpočívat a snáze usnout.

Dobře si odpočiňte a probuďte se připraveni vyrazit!

Lepší spánek vede k lepším ránům, soustředí se na vaše cíle a sny na dosah. Máte chuť na další informace o spánku? Mrkni do těchto příspěvků:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *