Různé typy spánkových specialistů

Mnoho lidí má problémy se spánkem. To je špatné, protože abychom správně fungovali a cítili se dobře odpočatí, potřebujeme celkem sedm až devět hodin spánku. Toto je optimální množství spánku potřebné k tomu, abyste byli fit a zdraví.

Pocit únavy může znamenat, že máte poruchu spánku. V takovém případě vás může poradce ve zdravotnictví odkázat na spánkového specialistu, který vám pomůže diagnostikovat a léčit problém.

Specialisté na spánek vám také pomohou diagnostikovat a léčit problém. Zjistí, co způsobuje problémy a co mohou udělat, aby vám pomohly získat co nejkvalitnější spánek.

Ale kdo jsou specialisté na spánek a co dělají?

Specialisté mohou nabídnout znalý vhled do konkrétní oblasti spánku. Zde je seznam některých nejčastěji vyhledávaných specialistů na spánek a toho, s čím vám mohou pomoci.

Neurolog diagnostikuje, spravuje a léčí poruchy spánku, které ovlivňují:

 • centrální nervový systém, jako je mozek a mícha,
 • a periferní nervový systém, který zahrnuje svaly a nervy, které aktivují pohyb a přenášejí pocity z celého těla do mozku.

Existuje řada poruch spánku, které bude neurolog léčit, včetně nespavosti, spánkové apnoe, narkolepsie a neklidných nohou.

Psychologové spánku jsou specialisté, kteří studují spánek. Diagnostikují, řídí a léčí poruchy spánku, ke kterým dochází kvůli problémům s duševním zdravím. Mají znalosti o normálním i neuspořádaném spánku a pomocí zvláštních způsobů léčby se snaží pochopit hlavní příčinu problémů, které mohou poruchu způsobovat.

Poruchy spánku, které se psychologové snaží léčit, zahrnují:

 • závislost na lécích souvisejících se spánkem,
 • poruchy spánkového cyklu,
 • poruchy spánku
 • obstrukční spánková apnoe,
 • noční můry,
 • spánkové děsy,
 • náměsíčnost,
 • noční pomočování,
 • nespavost,
 • a narkolepsie.

Jaké sousto! Otorinolaryngologové diagnostikují a léčí poruchy spánku, které mají dopad na uši, nos a krk.

Pediatričtí specialisté na spánek léčí poruchy spánku u dětí. Problémy, se kterými se můžete setkat, mohou být noční děsy nebo nespavost.

Respirační terapeuti pracují s lidmi, kteří se snaží dýchat. Z hlediska spánku budou pracovat s lidmi, jejichž dýchání ovlivňuje jejich schopnost usnout a zůstat tam.

Někdy zubní lékaři, maxilofaciální a orální chirurgové spolupracují s spánkovými terapeuty nebo lékaři, aby vyhovovali lidem s orálními přístroji, které opravují problémy s čelistí a ústy.

Pokud trpíte některým z následujících stavů, může vám pomoci specialista na spánek:

● Nespavost

Nespavost můžete trpět, pokud se snažíte usnout, je těžké usnout, nebo se probudíte brzy a nemůžete se vrátit spát. Můžete být velmi unavení, když se probudíte, a zjistíte, že vaše nespavost ovlivňuje kvalitu vašeho života a pracovní výkon.

Můžete mít nespavost, pokud jste nedávno utrpěli stres nebo traumatizující událost. Záchvaty akutní nespavosti obvykle trvají kdekoli od několika nocí až po několik týdnů. Specialista na spánek vám může pomoci zjistit, co je příčinou problému a jak jej opravit.

● Narkolepsie

Narkolepsie způsobuje, že lidé během dne náhle usínají. Může to být nebezpečné, protože lidé s narkolepsií někdy nemají absolutně žádné varování, což znamená, že nemohou řídit nebo dělat cokoli, co by mohlo ohrozit sebe nebo ostatní.

Narkolepsie je vzácná a obvykle dlouhodobá. Specialista na spánek vám přesto pomůže diagnostikovat a zvládnout stav.

● OSA a chrápání

OSA je zkratka pro „obstrukční spánkovou apnoe“ a je to stav, který způsobí, že pražec přestane dýchat. Může to být velmi nebezpečné. Je znám jako tichý zabiják, protože lidé často nevědí, že ho mají. Partneři typicky objevují stav, když si všimnou, že jejich partner přestal v noci dýchat. Prodloužené OSA může mít vliv na kardiovaskulární funkce, takže je opravdu důležité, abyste to vyřešili.

Hlasité chrápání může být známkou OSA a mělo by být vyšetřeno. Navštivte svého lékaře, který vás pošle ke specialistovi na spánek.

Syndrom neklidných nohou způsobuje, že se lidé nekontrolovatelně pohybují nohama, což může být neuvěřitelně nepohodlné, alarmující a rušivé. Může to znamenat, že trpí problémy se spánkem, takže jsou ovlivněny i jiné části zdraví.

Lékař vám bude schopen diagnostikovat syndrom neklidných nohou a odkázat vás na odborníka.

Ne každý narušený spánek je způsoben poruchou spánku. Pokud se snažíte v noci usnout nebo usnout, může to být kvůli vaší celkové úrovni pohodlí, která by mohla souviset s vaší matrací.

Pokud si myslíte, že by tomu tak mohlo být, matrace Ely může změnit váš spánek. Jsou vyrobeny ze 100% přírodních materiálů, jsou odolné a prodyšné, takže zůstanete chladní a podporovaní.

Další informace najdete v našich třinácti vrstvách.

Pokud si myslíte, že byste mohli mít poruchu spánku, navštivte svého lékaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *