Věda za snění a nočními můrami

Úvod

Proč sníme Je to otázka, kterou si lidstvo dlouho kladlo. Když sníme, jsme smeteni z reality a odpojeni od našeho okolí. To může být klidné, klidné a krásné nebo znepokojivé a děsivé, podle toho, o čem sníme.

REM během spánku

Sny se vyskytují během fáze spánku, která se nazývá rychlý pohyb očí (REM). Do této fáze vstupujeme zhruba po hodině zavření oka. Zde se lidské oči pohybují rychle tam a zpět, zvyšuje se srdeční frekvence a krevní tlak a mění se dýchání člověka. Jste téměř vzhůru, ale nemůžete hýbat svým tělem. V této fázi probíhá téměř pětina veškerého spánku.

Studie ukazují, že během spánku REM náš mozek organizuje a zpracovává informace shromážděné během dne. Náš mozek je jako počítač a využívá tuto fázi spánku k ukládání sbírky starých a nových obrazů a informací. Během spánku REM náš mozek reorganizuje své soubory. Vědci si myslí, že tento proces je nám potom představován prostřednictvím snů, ale nejsme ani zdaleka tak rozluštění, co to všechno znamená.

O čem to celé je?

Lidé interpretují své sny jako podivné a nesmyslné, ale oneirologové (interpret snů) tvrdí, že existuje korelace mezi informacemi, které zpracováváme, a tím, co sníme. Existuje mnoho lidí, kteří tvrdí, že mají klíč k interpretaci snů a přinášejí do svých interpretací duchovní prvky (a dokonce i budoucí předpovědi).

To může být všechno pravda; porozumění snům je nesmírně složité. Ne vždy jsou takové, jak se zdají. To, jak je interpretujete, často závisí na tom, zda si myslíte, že je v životě víc, než se na první pohled zdá, ale vědecké studium snů se nazývá oneirologie.

Jak studujeme sny

Spousta lidí věří, že sny jsou projevy našeho podvědomí a že možná hrají významnou roli při přípravě na naši budoucnost. Ale předtím pojďme diskutovat o vědě, která stojí za sny.

Pokrok v nedávných neuro-zobrazovacích technikách nyní znamená, že odborníci mají schopnost spojovat body mezi rysy snů a specifickými vzory mozkové činnosti. Pokrok ve vědě znamená, že máme schopnost vidět a rozumět lidské mysli v pozoruhodných detailech. V dnešní době nám EEG s vysokou hustotou, PET vyšetření a MRI mohou ukázat, jak mozek funguje, zatímco spíme.

Často rozdělujeme věci, které vidíme během spánku REM, do dvou kategorií; sny a noční můry. Jsou to v podstatě stejné věci, ale jedna je pozitivní zkušenost, zatímco druhá je negativní.

Bdělý spanek

V poslední době vědecký výzkum vylepšil studium toho, co je známé jako „lucidní snění“, a právě zde je to opravdu zajímavé.

V tomto stavu snů si uvědomujeme, že můžeme něco udělat, a máme schopnost řídit, co se stane dál. Neurologové mohou detekovat jasné sny u subjektů pomocí frekvenčních opatření. Nejsme daleko od technologie k ovládání toho, co lidé vidí, když jsou v tomto spánkovém stavu. Pro lidi s posttraumatickou stresovou poruchou nebo pro ty, kteří trpí přetrvávajícími nočními můrami, by to znamenalo, že bychom mohli změnit výsledek jejich snů a zabránit jim v prožívání dalších traumat, když spí. Bylo by prospěšné pomoci jim zotavit se.

Noční můry

Není mnoho lidí, kteří mají rádi noční můry. Když sníme, cítíme se pro nás velmi skutečné. Pokud se stane něco děsivého, může to být děsivé.

Říká se, že noční můry rostou z mnoha důvodů, ale nejčastěji uváděnými příčinami jsou nepravidelný spánek, úzkost, stres, poruchy duševního zdraví, léčivé účinky a nejběžnější ze všech, posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Obvykle se jedná o trauma, které se odehrává ve skutečném světě při přehrávání ve světě snů. K tomu dochází, když oblast mozku, která ovládá strach, cítí hrozbu a stane se příliš citlivou nebo nadměrně aktivní, i když spíme.

Dokážete vyléčit noční můry?

Výzkum nočních můr pomohl vědcům vyvinout řadu léčby. Pokud jsou například noční můry způsobeny stresem, je důležitou součástí léčby porozumění a identifikace této cesty.

Chronické nebo posttraumatické stresové noční můry jsou vyrobeny ze silnějších látek a trpící mohou potřebovat pomoc odborníka. Psychologická terapie může často pomoci. Terapie zkouškou obrazu je běžně používanou metodou léčby lidí s těmito druhy nočních můr. To zahrnuje velmi podrobné zaznamenávání nočních můr a následné nahrazení výsledku děsivých situací pozitivními. Časem se noční můry mění a stávají se sny.

Lidé jsou složité pokročilé bytosti. V nás se děje hodně, o čem nevíme. Naše sny (a noční můry) jsou bystré. Pokud vás zajímá duchovní stránka snění, na internetu je spousta zdrojů, které vám pomohou je interpretovat.

Sny začínají dobrým spánkem

Pro většinu z nás je snění příjemné. Spánek je často jednou z našich oblíbených věcí. Pokud hledáte klidnou noc, slušná matrace je absolutní nutností. Je známo, že nepravidelný spánek způsobuje noční můry, takže pohodlná postel v klidné a uklizené místnosti je nejlepší způsob, jak vyřešit noční můry, pokud si myslíte, že jsou způsobeny špatnými spánkovými návyky.

Studie ukazují, že fyzické nepohodlí má vliv nejen na vaše zdraví, ale také vám brání ve vstupu do REM fáze spánku, což znamená, že váš mozek nemá čas zpracovávat věci, které potřebuje k uložení.

Matrace Ely jsou pohodlné a cenově dostupné a jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů. Podle našeho názoru jsou nejlepším základem pro dobrou noc spánku.

Poznámka: Pokud bojujete s nočními můrami způsobenými posttraumatickou stresovou poruchou, vyhledejte odbornou pomoc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *