10 taktik, jak se vyhnout zaspání a jít ráno

technologie spánkuPozdní spánek se může zdát neškodný, ale může být indikátorem zdravotních problémů, od deprese po srdeční potíže

Mnoho z nás se těší na víkend, kdy si budeme moci nechat budík vypnutý a spát – alespoň na chvíli. Co se ale stane, když se z této půlhodiny navíc stane hodina nebo více? Pozdní spánek může překročit hranici do zaspalého území a stát se červenou vlajkou označující základní zdravotní problémy.

Co je na pozdním spánku?

Většina dospělých potřebuje spát 6 až 8 hodin. Když to s jakoukoli pravidelností přesahuje tento rozsah, odborníci říkají, že je čas jednat.

nebezpečí přespání„Přespání může být známkou kompenzace mezi jednotlivci, kteří mají spánkový dluh nebo se během týdne nevyspí; to však není zdravé,“ říká Dr. Jagdish Khubchandani, profesor veřejného zdraví na New Mexico State University. „Kromě toho může být vážným základním problémem přílišný spánek do té míry, že to z někoho dělá sociálně dysfunkční, narušuje rutinu a způsobuje vyhýbání se rutinním činnostem. Stejně jako nedostatek spánku je přílišný spánek spojen se srdečními chorobami, obezitou a chronickými nemocemi a problémy s duševním zdravím.“

Dr. Khubchandani zkoumal spánkovou deprivaci pro studii z roku 2019 a zjistil, že počet pracujících Američanů se od 80. let neustále zvyšuje. I když si není úplně jistý, proč tomu tak je, má podezření, že stres hraje významnou roli. Někteří lidé příliš spí ve snaze dohnat ztracený spánek.

Příliš mnoho času odložení může souviset s depresí a úzkostí, chronickou únavou a bolestivými poruchami, cukrovkou nebo hypotyreózou a poruchami spánku, jako je spánková apnoe a narkolepsie. „Přespání je také běžný problém a nedostává se mu dostatečné pozornosti,“ říká. „Členové rodiny nebo členové domácnosti si toho mohou na jednotlivci všimnout, pokud tato osoba nepřizná problém a nepožádá o odbornou pomoc.“

Co znamená přespání?

Psycholožka a expertka na spánek Dr. Jenne Gress-Smith říká, že spánek déle než 9 hodin a stále se necítíte svěží je silným indikátorem zdravotních problémů. Pokud je toto zaspání pravidelným jevem, studie tvrdí, že existuje zvýšené riziko úmrtnosti (až o 30 %). „Příliš mnoho spánku neboli hypersomnolence může být také samostatnou poruchou spánku, která má významný dopad na fungování a kvalitu života,“ vysvětluje. Zdůrazňuje, že je důležité navštívit lékaře, aby vyloučil jakékoli jiné zdravotní problémy.

Existuje několik dostupných léků, které by mohly pomoci.

Užitečné mohou být také změny chování, jako je konzistentní plán spánku a bdění a pravidelná denní aktivita. Lidé, kteří mají výše uvedené zdravotní potíže, mohou mít větší pravděpodobnost nadměrného nočního spánku a denní únavy. „Obecně se naše potřeby spánku s přibývajícím věkem snižují, takže bychom nemuseli nutně očekávat, že starší jedinci budou více spát a měli bychom také vyhledat lékařskou pomoc, pokud jsou zaznamenány významné změny ve spánku.“

potřeby spánku podle věkuKterá věková skupina má tendenci přespávat?

Každý může čas od času zaspat, ale odborníci na zdraví dokážou identifikovat vzorce.

Novorozenci a malé děti do 5 let mohou přespávat, aniž by to ovlivnilo jejich zdraví – v tomto věku jim to pomáhá zůstat zdravými. Děti ve školním věku od 6 do 12 let mohou také bezpečně spát déle než 10 hodin. Teenageři, dospělí a starší dospělí by se měli vyvarovat spánku déle než 7-9 hodin.

Obecně platí, že dospělí potřebují s přibývajícím věkem spát méně, počínaje kolem 30. roku věku. Lidé ve věku 65 let a starší nadále vyžadují přibližně stejné množství spánku, ale jejich potřeba REM spánku klesá.

10 taktik, jak se vyhnout zaspání

Pokud vyloučíme jakékoli základní zdravotní stavy způsobující přílišný spánek, existuje několik zdravých návyků, které stojí za to přijmout, aby pomohly regulovat váš spánek. Martin Reed, certifikovaný klinický pedagog v oblasti zdraví spánku (CCSH) a zakladatel Insomnia Coach, navrhuje následující:

  • Nastavte budík. A dejte hodiny na druhou stranu místnosti, abyste je mohli vypnout, abyste museli vstát z postele.
  • Plánovat. Telefonický hovor, schůzka nebo schůzka brzy během dne vás donutí vstát z postele na konci okna spánku.
  • Položte nohy na podlahu. Jakmile se spustí budík, otočte nohy tak, abyste byli na podlaze, zatímco zbytek těla zůstane ležet v posteli. Toto je nepříjemná poloha, která vám může usnadnit motivaci a vstávání z postele.

potřeby spánku podle věkuAlex Savy, certifikovaný kouč vědy o spánku a zakladatel webu SleepingOcean.com, říká, že přílišný spánek může být stejně špatný jako nedostatek spánku. Jeho doporučení pro přílišný spánek zahrnují:

  • Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu. I o víkendech. To pomůže obnovit zdravý, přirozený spánkový režim. Vyhněte se ponocování a přílišnému spánku o víkendech.
  • Získejte co nejvíce denního světla v první polovině dne. Udělejte si procházku ráno. Pokud to není možné, zkuste trávit více času u oken (i když je den pošmourno).
  • Večer ztlumte světla. Vysílá signály do mozku, že je čas spát, což vám potenciálně pomáhá dříve usnout a druhý den se dříve probudit.
  • Vytvořte si relaxační rutinu před spaním. Abyste se před spaním uklidnili, vychutnejte si lepší kvalitu spánku a snadnější vstávání. Mělo by to být něco příjemného, ​​pokud možno bez obrazovky, jako je poslech uklidňující hudby, psaní deníku, jemné protahování a meditace.

Několik dalších tipů, které je třeba zvážit…

  • Změňte si budík. Postupem času si na zvuk budíku můžete zvyknout a vyvinout schopnost jej vyladit. Přejděte na něco nového v naději, že tomu budete věnovat pozornost.
  • Nechte si uvařit kávu. Pokud jste ranní piják, použijte kávovar s programovatelným časovačem. Vůně, která se bude unášet do vaší ložnice, vám pomůže dostat se z postele.
  • Zapojte zálohu. Požádejte svého spolubydlícího nebo drahého člověka, aby vám osobně zavolal. Nebo požádejte přítele nebo člena rodiny, který má stejný plán buzení jako vy, aby ráno napsal nebo zavolal, abyste se mohli hýbat.

Dobře si odpočiňte a probuďte se připraveni vyrazit!

Lepší spánek vede k lepším ránům, soustředí se na vaše cíle a sny na dosah. Máte chuť na další informace o spánku? Mrkni do těchto příspěvků:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *