5 zdravých návyků ke zlepšení vašeho celostního zdraví

V těchto obtížných dobách je důležitější než kdy jindy, abychom se starali o své duševní a fyzické zdraví. Online je spousta informací, od věcí, které můžete dělat se svým tělem, až po věci, které můžete dělat se svou myslí. Možná jste se v minulosti starali o jedno a ne o druhé, nebo jste se několik let ponořovali do obou, ale existuje o tom věda a je důležité pochopit, jak společně pracovat na svém těle a mysli holistický způsob vám může významně prospět.

Holismus znamená „celek, který je větší než jeho části“. Když mluvíme o holistickém zdraví, mluvíme o řadě menších akcí, které přispívají k něčemu většímu, když se praktikují společně. Charlotte Eliopoulos, která napsala knihu „Pozvánka na celostní zdraví“, popisuje celostní zdraví jako sladění mysli, těla a ducha v harmonii a vytváří bohatší zdravotní stav, než jaký by byl dosažen, kdyby se pozornost soustředila pouze na jednu část.

Takže holistické zdraví v nás vytváří zdravou rovnováhu. Opravdu, co víc si může kdokoli z nás přát?

Abychom vám pomohli, shromáždili jsme pět zdravých návyků, které můžete zkusit zlepšit své zdraví holistickým způsobem.

1. Odstraňte toxicitu

Každý máme toho denně hodně, a to znamená, že někdy můžeme nést to, čemu se říká „toxická zátěž“. Představte si, že vaše tělo je jako kbelík s vodou. Je schopen pracovat na udržení vlastní rovnováhy vyprázdněním malým otvorem ve spodní části vědra, ale když je plný a proudí přes vrchol, způsobuje příznaky, které by mohly vést k nemoci.

To platí zejména v okamžiku, kdy mnozí z nás zažívají větší stres a tlaky. To bezpochyby plní naše kbelíky a dělá nás stresem.

Detoxikace je skvělý způsob, jak se zbavit toxinů. Můžete se detoxikovat od čehokoli, od zpracovaných potravin, přes sociální média, až po toxické lidi, abyste obnovili své tělo v pohodlné rovnováze. Budete vědět, kdy jste to zvládli, protože budete méně stresovaní.

Pokud chcete detoxikovat omezením jídla, je zde skvělý článek o tom, jak toho dosáhnout, ale doporučujeme vám provést průzkum a poradit se s lékařem.

2. Poslouchejte své tělo

Abyste byli v jednom se sebou, musíte naslouchat svému tělu a rozumět mu. To neznamená popadnout knihu o lidské anatomii, víc byste měli mít na paměti, jak se vaše tělo cítí.

Existuje mnoho starověkých přesvědčení, které naznačují, že bolest v těle svědčí o vašem duševním stavu. Bolesti kloubů často souvisejí například se stresem a úzkostí.

Poslouchat své tělo znamená přijmout, že potřebujete odpočinek, když jste unavení, rozpoznat, kdy vaše stravovací návyky způsobují, že se cítíte letargičtí a depresivní, nebo rozpoznat dopad alkoholu – například – na vaši náladu. Je důležité každou chvíli sedět a ptát se sami sebe, jak se vaše tělo cítí, a rozluštit proč.

3. Spěte dobře

Spánek je životně důležitý pro duševní a fyzické zdraví. Ti, kteří nespí dobře, mají vyšší riziko nemoci, jsou častěji duševně nemocní, mají větší pravděpodobnost, že budou obézní, a dokonce mají vyšší míru srdeční zástavy. Když spíte, vaše tělo se opraví a vaše mysl dostane přestávku. Oba jsou životně důležité pro vaše celkové zdraví.

Abyste mohli pracovat na plný výkon, potřebujete zhruba osm hodin spánku za noc.

Pokud se snažíte spát, zkuste do svého života začlenit správnou rutinu před spaním, aby váš mozek vaši rutinu rozpoznal a připravil se na spánek. Vypněte technologii hodinu nebo dvě, než budete chtít jít spát, upravte osvětlení v domácnosti tak, aby odstranila modrá světla, a zvažte výměnu matrace, což by mohlo být nepříjemné. Ve skutečnosti by mohla být užitečná předělat ložnice. Vaše ložnice by měla být co nejblíže k útočišti, jak můžete získat.

4. Vaše prostředí

Toto je malé rozšíření z bodu tři. Věnujte pozornost svému prostředí. Nemůžete být skutečně holisticky zdraví, pokud vaše prostředí neodráží to, kým jste, proto udržujte pořádek, udělejte věci osobními a snažte se nevstupovat do prostředí, které vám je nepříjemné. Jsou chvíle, kterým se nedá pomoci, možná musíte jít například do kanceláře, ale měli byste se ujistit, že trávíte spoustu času návštěvou míst, která máte rádi, jako je pláž nebo krajina, nebo dokonce to malá kavárna, kterou milujete.

Víme, že to je v tuto chvíli obtížné, ale přinejmenším se snažte, aby byl váš domov co nejpohodlnější a nejatraktivnější, abyste tam rádi trávili čas.

5. Zvažte svoji stravu

Mohli bychom zde zmínit cvičení, protože je stejně důležité, ale víme, že existuje spousta lidí, kteří se v tuto chvíli nemohou motivovat k fyzické aktivitě, takže si myslíme, že byste měli začít se svou stravou.

Diety, které jsou vyšší ve zpracovaných potravinách, mají negativní dopad na váš vzhled a v důsledku toho mohou snížit vaši náladu a způsobit depresi. Můžeme vám místo toho navrhnout „jíst duhu“?

Vaše strava by měla být plná ovoce a zeleniny, abyste konzumovali zdravé živiny a fytochemikálie, které bojují proti chorobám. Inkorporace celých zrn, semen, luštěnin a ořechů je důležitá a vaše strava by měla být hlavně – ne-li plně – rostlinná. Rostlinná strava (někdy označovaná jako veganská strava) může pomoci snížit váš krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, zlepšit hladinu cukru v krvi, snížit vaše šance na rakovinu a zvládnout vaši váhu.

Než provedete drastické změny ve stravě, poraďte se s lékařem.

Doufáme, že si tyto tipy můžete vzít a nějakým způsobem je začlenit do svého života. Můžete začít hned teď, když vyměníte staré nepohodlné matrace za nové. Budete spát lépe, než si to uvědomíte, což je skvělý začátek k přepracování vašeho celostního zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *