Zahoďte předsevzetí a jděte za cíli, abyste byli úspěšní!
Dali jste si novoroční předsevzetí pro rok 2022? jak to zatím jde? Pokud jste odpověděli špatně, přidejte se do klubu. Pro většinu z nás je předsevzetí, která jsme si stanovili 1. ledna – i když byly vyrobeny s nejlepšími úmysly – se zdá, že ztrácejí páru, než se dostanou z brány. Výsledek? Cítíme se sami sebou, frustrovaní nebo dokonce o 10 kroků dále, než jsme začali.
Proč si tedy rok co rok dáváme předsevzetí, když je často neplníme? A co můžeme udělat jinak, abychom nás nastavili na úspěšnou změnu?
Podívejme se na to, proč si dáváme předsevzetí
Touhou po stanovení předsevzetí je častěji vnější tlak vrstevníků nebo společenský tlak než vnitřní touha nebo sebeuvědomění. Řeči o nastavení předsevzetí předběhnou zpravodajské klipy, obálky časopisů, neformální konverzaci a sociální média. A tak je děláme, protože si myslíme, že bychom to měli dělat, protože je to roční období.
Možná my chtějí zhubnout abychom zapadli do toho, jak si myslíme, že bychom měli vypadat. Nebo se pusťte do spinningu, protože to dělají naši přátelé. Nebo se rozhodněte _________ (doplňte prázdná místa), protože všichni ostatní dělají předsevzetí a my je také potřebujeme. Vzpomeňte si, co říkala babička…kdyby všichni skákali z vysokého mostu…
Pro mnohé z nás je předsevzetí projevem skutečného úmyslu provést pozitivní změny v našich životech. Cítíme, že chceme, jen nevíme, kde začít. Nový rok se zdá být pevným odrazovým můstkem. Problém je, že odložení těchto změn na konkrétní datum zahájení je správné další způsob, jak prokrastinovat obtížný, zastrašující nebo nepříliš chutný úkol (vzpomeňte si na: začít s kondičním režimem, více spát, držet dietu nebo vytvořit – a držet se – finančního plánu.) Přidejte k tomu poněkud vágní a grandiózní povahu většiny předsevzetí – například: jdu spát ve 22 hodin a vstávám v 5 hodin KAŽDÝ JEDEN DEN – a nehledáme recept na úspěch.
Ale co můžeme dělat?
Předsevzetí versus cíle: Jaký je rozdíl?
Nejprve je užitečné pochopit rozdíl mezi cíli a předsevzetími.
- Rozlišení. Vágní a impulzivní prohlášení k provedení změny, které obvykle není doprovázeno jasným plánem. Může to být skutečná touha nebo může být založena na společenských nebo vnějších faktorech, jako je to, co si myslíme, že bychom měli dělat nebo co si o nás lidé budou myslet.
- Fotbalová branka. Jasný a konkrétní požadovaný výsledek, měřitelný, dosažitelný a hlavně rozumný. Dobře promyšlené, podrobné, s pravidelnými kontrolami, které zvyšují šance na úspěch.
Znát své „proč“ vs „dobře zkusím“
Nyní, když jsme pochopili, že to, co opravdu chceme udělat, je stanovit si cíle, nikoli předsevzetí – a to nejen v době, kdy se kalendář obrátí, ale kdykoli budeme chtít – můžeme těžit z nastavení scény pro nejlepší výsledek. A to znamená vše si promyslet, použít správný jazyk a položit si dobré otázky.
Co je moje Proč? Proč to chci udělat? co mě motivuje? Proč pracuji na dosažení tohoto cíle? Pochází to přání z mého nitra nebo z vnějších faktorů?
co je moje co? Vše je v detailech. Čeho přesně chci dosáhnout? Jaká je moje koncovka? Kdy je můj termín a je to flexibilní? Existují milníky, které mohu stanovit, aby byl proces méně skličující, jako jsou měsíční menší cíle, které budují v průběhu roku? Je můj cíl S.M.A.R.T (konkrétní, měřitelný, dosažitelný, realistický, v rozumném časovém rámci)?
Znám sám sebe? Jak se budu cítit, když dosáhnu svého cíle? Mohu si představit, jak to dělám? Mám kapacitu pro případnou poruchu nebo potřebu částečně resetovat? Věřím v sebe a svou schopnost provést tuto změnu? Opravdu to chci, nebo si myslím, že bych to měl chtít?
Jak mohu mluvit samostatně? Říkám ‚budu‘ a ne ‚zkusím‘. Dávám si nějaké výmluvy nebo výmluvy nebo předem žádám o odpuštění? Jsem k sobě v této době růstu rozumný a laskavý?
Podívejme se na stanovení cílů v praxi
Začněme proces stanovování cílů, abychom viděli, jak jednotlivé kroky fungují. Protože jsme všichni o nejlepší noční spánek, máme pro vás perfektní cíl!
Cíl: Během příštích 6 měsíců budu pracovat na dosažení 7-8 hodin spánku každou noc. Dosáhnu toho pomocí 6 individuálních cílů – jeden každý měsíc – které mě přivedou k tomuto bodu. Tyto cíle nastíním ve svém spánkovém deníku.
- Co je moje Proč? Chci se cítit odpočatější a schopnější zvládnout svůj pracovní den a užít si svou rodinu. Cítím se často unavený a vím, že je to proto, že jsem nedostatečný spánek.
- co je moje co? Tento cíl budu každý měsíc rozdělit na malé krůčky zlepšit spánkovou hygienu a posunou mě k 7-8 hodinám spánku každou noc. Budu si vést deník spánku, ve kterém si načrtnu svůj měsíční plán a budu zaznamenávat své úspěchy a výzvy.
- Znám sám sebe? Chci spát víc, protože vím, že se necítím nejlépe bez dostatečného spánku. Budu se cítit více odpočatý, když dosáhnu svého cíle. Budu se cítit hrdě a spokojeně, že jsem pro sebe udělal něco tak důležitého a že upřednostňuji péči o sebe.
- Jak mohu mluvit sám se sebou? Chápu, že se na cestě ke změně mohu setkat s překážkami a během tohoto procesu budu trpělivý a flexibilní. Budu se cítit splněn, že jsem se rozhodl udělat něco, co mi pomůže žít zdravější, šťastný život.
Nyní, když máte plán, jste připraveni stanovit si nějaké cíle a udělat rok 2022 vaším rokem? Není čas začít.
Dobře si odpočiňte a probuďte se připraveni vyrazit!
Lepší spánek vede k lepším ránům, soustředí se na vaše cíle a sny na dosah. Máte chuť na další informace o spánku? Mrkni do těchto příspěvků: