Co byste měli ráno vypít jako první?

Čerstvě z postele budete hned chtít rehydratovat. Co je pro vás nejlepší, od kávy přes smoothie po vodu?

Co byste měli ráno vypít jako první? Jen několik vteřin poté, co ráno otevřete oči, můžete zaznamenat sucho v ústech. Po dlouhém nočním spánku je to jemný způsob, jak tělu připomenout hydrataci. S tolika dostupnými možnostmi, od kávy až po ovocné smoothies a pomerančový džus, se možná budete divit, který je váš nejlepší první ranní nápoj.

Pojďme se ponořit do nejchytřejšího způsobu, jak nastartovat dobře hydratovaný den.

Mnoho odborníků poukazuje na dobrou staromódní vodu jako nejlepší hydrátor. I když jste ranní kávou později ráno, začněte svůj den vysokou sklenicí vody. Jakmile vaše nohy skutečně dopadnou na podlahu. Registrovaný dietetik z Bostonu Skylar Griggs z Newbury Street Nutrition obhajuje teplou vodu, protože přirozeně stimuluje trávicí systém. Ještě lépe přidejte trochu čerstvé citronové šťávy, abyste posílili chuť a dodali trochu vitamínu C pro začátek dne. „Vzhledem k tomu, že se tělo může během spánku dehydratovat, je důležité první věc ráno rehydratovat,“ říká. „Než si dáte kávu, zkuste si dát vodu nebo bylinný čaj bez kofeinu, abyste zahájili proces rehydratace.“

Jak ráno doplnit vodu na maximální hydrataci

Pokud se myšlenka na vodu k snídani zdá být tak nudná, že vás pošle zpět do postele, zvažte čerstvé nebo zmrazené bobule, citrusové plody, nakrájený zázvor nebo chia semínka, aby byla atraktivnější. Ponechte džbán na kuchyňské lince jako připomenutí, abyste se napili, jakmile jste nahoře a u nich. Pijte to před snídaní, abyste omezili chuť na jídlo a přejídali se později během dne.

Lucia Hawley, praktická lékařka pro výživovou terapii a trenérka života se sídlem v Portlandu v Oregonu, říká, že přidání neochuceného elektrolytického prášku nebo dokonce špetky mořské soli do čisté vody pomůže vašemu tělu plně jej absorbovat a efektivněji využívat. Nemáte ráno pití normální vody? Popíjejte zeleninový džus s nízkým obsahem sodíku nebo kokosovou vodu.

Pokud jste jako většina Američanů, váš oblíbený nápoj se snídaní je káva – odhadem 65% dospělých v USA sáhne každé ráno na šálek kávy. Je to druhý nejvíce konzumovaný nápoj. Voda je stále na prvním místě. Je ale popíjení kávy dobrým zvykem? Java nadšenci mají rádi vzestup energie, který pochází z kofeinu. Cítíme se méně unavení a bdělejší – jakýsi druh osobního přemístění. Proto většina lidí sáhne po šálku, když vstane nebo brzy poté.

Nedávný výzkum naznačuje, že možná budete chtít počkat alespoň hodinu po probuzení, než si dáte ranní kávu. Když se probudíte, vaše hladiny kortizolu jsou na svém vrcholu a začnou klesat až později ráno. Může být lepší strategií pít kávu později, když tuto energii potřebujete více. Jen sledujte, co přidáte do kávy. Tyto kalorie ze smetany a cukru se mohou rychle sčítat – a přinést spěch jiného druhu.

Ještě více důvodů, proč nixovat ranní kávu?

I když bychom neradi stáli mezi vámi a tím prvním douškem kávy, existují dobré důvody, proč to nedělat, když poprvé zakopnete z postele.

  • Za prvé, káva může zvýšit váš krevní tlak a zvýšit hladiny kortizolu, které po dlouhou dobu souvisejí se sníženou imunitou.
  • Za druhé, kofein může mít močopudný účinek a způsobit, že se budete cítit dehydratovanější. A dokonce i malé množství dehydratace může způsobit pomalou funkci mozku – není to nejlepší stav mysli pro dobrý začátek dne.

Čaj je lepší volba. Má méně kofeinu na jeden šálek kávy než káva. Zelený čaj má ještě méně kofeinu a může se pochlubit také spoustou zdravých antioxidantů.

Co NEPIT první věc ráno

Možná si myslíte, že můžete zabít dva ptáky jedním kamenem tím, že popadnete smoothie, abyste nastartovali hydrataci a sloužili jako rychlá snídaně. Chytit jeden na cestě do práce může znít teoreticky dobře, ale komerčně připravené smoothies lze nabít tunou zpracovaného cukru. Místo toho zkuste udělat svůj koktejl doma s řeckým jogurtem a vaším oblíbeným, neslazeným mraženým ovocem. Nalijte to do jednoduchého poháru a jste zlatí.

Co byste měli ráno vypít jako první? Ovocné džusy mohou být také kostkou. I když se mohou zdát zdravé, mohou být také nabité cukrem a kalorií a velmi malou výživou. Pomerančový džus zakoupený v obchodě, je vysoce kyselý, nemá co nabídnout ve formě vitamínů a obsahuje konzervační látky a stabilizátory, které maximalizují trvanlivost. Dokonce i „přírodní“ odrůdy pomerančového džusu jsou podezřelé. V posledních letech byla zahájena řada soudních sporů proti výrobcům pomerančových džusů, kteří zpochybňují označení „vše přírodní“. Jiné druhy ovocných šťáv mohou být také pasty na cukr, což může být obzvláště problematické pro každého, kdo se snaží stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Pokud byste chtěli hydratovat jakýmkoli druhem ovocné šťávy, vymačkejte si ji sami nebo použijte domácí odšťavňovač. Dokonce i poté stačí malé nalití čtyř uncí – doplňte ji vodou pro další hydrataci. Pokud toužíte po chuti, zdravější možností je stále čaj nebo voda s přirozenou příchutí.

Jak však upozorňuje Hawley, žádný nápoj by neměl být považován za zakázaný. Všechno s mírou, že? „Pokud omezíme jídlo a nápoje, pocítime mnohem větší touhu po těch nyní tabuizovaných možnostech,“ zdůrazňuje. Jděte do toho a trochu to promíchejte. Pokud si každé ráno nastavíte hydrataci jako prioritu, zahájíte svůj den správně.

Jak omezit závislost na kávě

Pokud je káva stále vaším oblíbeným nápojem, existují způsoby, jak omezit její příjem, aby to nemělo vliv na vaše zdraví. Místo chladného krocana použijte níže uvedené tipy k vytvoření plánu pro bezpečnější konzumaci kávy – s minimálními abstinenčními příznaky.

  • Co byste měli ráno vypít jako první?Zmenšit. Pokud obvykle objednáváte dvojitý XL, objednejte si místo toho velký. Udržujte několik týdnů a jděte na střední a nakonec malý.
  • Hydratujte vodou. Dopřejte svou kávu sklenici vody, aby vaše tělo zůstalo hydratované. Nezapomeňte, že i mírná dehydratace může vést k bolestem hlavy a apatii, což by mohlo vysvětlit ten odpolední hrb, pokud jste celé ráno hydratováni kávou.
  • Vyzkoušejte čaj. Pokud potřebujete opravit kofein v polovině odpoledne, uvařte si šálek zeleného čaje. Nenechávejte vak příliš dlouho, nebo budete konzumovat stejnou hladinu kofeinu.
  • Nastavte zákaz kofeinu. Přerušte spotřebu kávy ve 14 hodin, aby vaše tělo mělo šanci vyplavit ji ze systému v době, kdy chcete spát.
  • Udržujte zdravou spánkovou rutinu. Když jdete spát a současně se probouzíte, pomůže to vašemu mozku a tělu cítit se více nabité energií (a méně zoufalé po opravě kofeinu).

Všichni máme své svěráky a na kávě není nic špatného – pokud to nemá vliv na vaše zdraví. Pokud se vaše závislost na kávě stala lepší z vás, je čas to myslet vážně a převzít kontrolu zpět.

Dobře odpočívejte a buďte připraveni jít!

Lepší spánek vede k lepšímu ránu, soustředí vaše cíle a sny na dosah. Hledáte další informace o spánku? Prohlédnout tyto příspěvky:

Scott Living přepravitelná matrace na spaní

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *