Jak ovlivňují roční období vaše spánkové vzorce?

Možná už o tom máte nejasnou představu, ale roční období mohou ovlivnit vaše spánkové vzorce. Možná zjistíte, že kvalita vašeho spánku a to, jak se cítíte odpočatí, kolísá po celý rok. Je to způsobeno řadou faktorů, ale všechny se točí kolem ročních období.

Jako lidská rasa nehibrujeme ani nemigrujeme, ale jsme savci a roční období nás ovlivňují jako každého jiného savce.

Ale jsme chytrý druh, a to znamená, že máme určitou kontrolu nad svým přirozeným prostředím. Nemusíme být obětí přírodního světa. Pokud jde o roční období a spánek, můžeme dělat věci, abychom pomohli ovlivnit to, co má první na druhé.

Sezónní změny a spánek

Naše spánkové vzorce se shodují s cyklem, který je den a noc. Vědci a odborníci vám doporučují najít pravidelný a konzistentní režim spánku, který vám pomůže při doplňování energie. To by se mělo změnit, když se změní roční období. Musíme si uvědomit, že změny v sezóně mají velký dopad na naše spánkové vzorce, ovlivňují naši energetickou hladinu a mění náš celkový spánkový zážitek.

Studie například ukázaly, že v létě se melatonin, hormon spánku, uvolňuje dříve než v zimě, což může znamenat, že chcete jít spát dříve a probudit se, až vyjde slunce. Důvodem je, že zvýšená expozice světla – známá jako fotoperioda – znamená únavu našich těl dříve, než by tomu bylo v zimě. To upravuje přirozenou odezvu těla a ovlivňuje naše vnitřní biologické hodiny těla, aby se zajistilo, že budeme stoupat v tom, co by bylo důležitou denní dobou, kdy jsme se vyvíjeli.

Jak se blížíme k zimním měsícům a noci jsou stále chladnější a tmavší, nedostatek slunečního světla vyčerpává hladinu vitaminu D. Protože je tento vitamin nezbytný pro udržení cyklu spánku a bdění a hladiny melatoninu, jeho nedostatek vás může opravdu unavit.

Ale to nejsou všechno špatné zprávy. Protože teplota má obrovský dopad na kvalitu vašeho spánku, chladnější vzduch v zimě vám pomůže lépe spát. Studený vzduch pomáhá stanovit cirkadiánní rytmus. Není matka příroda úžasná?

Co je cirkadiánní rytmus?

Váš cirkadiánní rytmus je chytrý malý nástroj, který vaše tělo používá k zajištění toho, abyste měli dostatek energie na každodenní život. Jsou součástí vnitřních hodin těla a pomáhají vám provádět důležité funkce. Je to vaše část, která vám instinktivně říká, kdy je čas něco udělat, například jít spát nebo se probudit.

Váš cirkadiánní rytmus je ovlivňován vlivy prostředí, zejména světlem. Když je venku tma, vaše tělo chce jít spát. Když je světlo, vaše tělo vám řekne, abyste se probudili. To je jeden z důvodů, proč musíme zatáhnout závěsy, pokud chceme přes den spát. To nám přirozeně nepřichází.

Proto se v zimě cítíme unavenější. Když je venku tma, naše tělo nám říká, že musíme jít spát.

Váš cirkadiánní rytmus má vliv na vaše fyzické a duševní zdraví, takže je důležité, abyste mu nechali co nejvíce dělat to, co je potřeba.

Teplota ročních období by neměla být podceňována

Počasí v naší zemi není tak extrémní jako jinde, ale přesto by se nemělo podceňovat, zvláště pokud jsou naše dny obzvlášť horké nebo chladné.

Jak se teplota v průběhu roku mění, je důležité snažit se udržovat teplotu místnosti, ve které spíte, konzistentní. Když se tělo připravuje na spánek, vaše tělo začne pociťovat ospalost a vaše vnitřní tělesná teplota mírně poklesne. Zůstává nízko, dokud se neprobudíte.

Studie ukazují, že teplota ve vaší místnosti by měla být pro optimální spánek kolem šedesáti nebo sedmdesáti stupňů Fahrenheita. Toho můžete dosáhnout v zimě tím, že necháte topení zapnuté nebo přidáte více přikrývek. Léto může být obtížné, protože málokdo z nás má klimatizaci, ale mohla by pomoci matrace vyrobená z prodyšných materiálů.

Zlepšete své energetické úrovně

Celkové zlepšení energetické úrovně vám pomůže usnout. To zní jako tak hloupá věc, ale je to opravdu důležité. Pokud nemáte dostatek spánku, musíte si v reálném čase zjistit, proč tomu tak je, a podniknout kroky k jeho změně. Jakmile budete mít opravdu silnou spánkovou rutinu, bude se vám spát snáze a snáze, protože vaše tělo ví, kdy má očekávat, že je čas spát.

Pokud je vaše prostředí nepříjemné, může to na vás mít dopad, proto se snažte změnit aspekty vaší ložnice, které vám nedají spát. Vaše matrace může být jedním z nich.

Změňte svůj jídelníček

Některá jídla a nápoje konzumované v určité denní době mohou mít na váš spánek špatný dopad. Víme, že se v zimních měsících můžete cítit jako ten horký šálek čaje před spaním, ale pokud je to možné, jděte na dekofeinaci, protože to může být škodlivé pro váš spánek.

V zimním období hledejte potraviny bohaté na vitamín D. Ty vám při nepřítomnosti slunce zvýší hladinu energie.

Postarejte se o osvětlení

Odstranění modrého světla, které se vyskytuje v noteboocích a na obrazovkách telefonů, zabrání tomu, aby se vaše tělo zmátlo přítomností světla v době, kdy by kolem nemělo být. Můžete si stáhnout aplikace a rozšíření, které vám s tím pomohou.

Opatrně se starejte také o světla, která doma používáte. Vyberte si tlumené žárovky bez modrého světla. To je obzvláště důležité v zimních měsících, protože se budete déle koupat v nepřirozeném světle. Vaše tělo ví, že je zima, a to může zmást váš cirkadiánní rytmus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *