Od směnného provozu po návrat do školy mohou rodiny s rozdílnými časy na spaní a s plány vstávání najít harmonii přijetím několika důvtipných strategií
Co se stane, když má každý ve vaší domácnosti jiný režim spánku? Máma možná pracuje na směny a táta je noční sova. Přidejte do mixu děti navštěvující školu v různé časy. Může to být výzva. Existují však věci, které můžeme udělat, abychom pomohli synchronizovat rutiny rodinného spánku, aby byli všichni zdraví a šťastní. Dobrou zprávou je, že i jemné úpravy nám mohou pomoci se s tím vyrovnat, od vylepšení našich spánkových prostor až po rekvalifikaci členů rodiny, aby je dostali do postele a z postele v optimálních časech.
Proč na rutině zdravého spánku záleží
Dostat se do dobrého rytmu a procházet různými spánkovými rutinami neznamená jen cítit se dobře odpočatý. Jde o dobré zdraví. Krátký spánek přichází s vysokou cenou. Výzkum ukazuje, že nedostatečný spánek může zvýšit riziko vážných stavů, od kardiovaskulárních chorob až po cukrovku. Studie ze sítě Jama Network zjistila, že z 990 dospělých účastníků měli mnohem větší pravděpodobnost, že unesou nadváhu, ti, kteří pravidelně spali méně než šest hodin v noci. Mezitím ti, kteří většinu nocí spali osm hodin, měli nejnižší množství tělesného tuku.
Důsledné ignorování spánku je jedním z takových chování, jako jsou špatné stravovací návyky a sedavý způsob života, které přispívají ke špatnému zdraví. Kvalitní spánek je účinný nástroj pro udržení pohody a prevenci nemocí.
A nejen fyzické zdraví je ovlivněno nekvalitním spánkem. Je také spojena s narušeným emočním zdravím, jako je deprese. Odhaduje se, že 4,4% světové populace trpí depresí, která je hlavní příčinou zdravotního postižení na celém světě. Téměř všichni tito lidé budou mít nějaký problém se spánkem. Deprese a spánek mají obousměrný vztah, což znamená, že špatná kvalita spánku může přispět k depresi a deprese může přispět ke špatnému spánku. Jsou propletené.
Nesprávné spánkové rutiny ovlivňují také vztahy. Asi 70% dospělých Američanů sdílí své postele s někým jiným. Když se páry nespí společně – možná jeden člověk rád zůstane vzhůru později a druhý upřednostňuje vstávání s prvními slunečními paprsky – mohou nastat problémy u jednoho nebo obou lidí. Studie ukazují, že páry zbavené spánku více bojují a užívají si méně intimity.
Je zřejmé, že je třeba, aby domácnosti s různými spánkovými rutinami a plány čelily náročné bitvě o získání potřebného odpočinku.
Odstraňování běžných problémů s rutinou spánku
Je pravděpodobné, že nejste ve svém domě sami, pokud jde o problémy se spánkovým režimem. Zde jsou některé běžné scénáře a některé strategie, jak je řešit.
1. Jak zlepšit spánek pro páry s různými spánkovými rutinami
Odborníci navrhují setkání uprostřed, kdy lze rutiny spánku posunout ve prospěch každého partnera. Noční sovu lze vycvičit, aby se dostala do postele dříve, a ranní vstávající může jít spát o něco později, aby se navzájem synchronizovali.
Užitečný je také souhlas s některými základními pravidly spánku. Pokud váš spolubydlící rád čte do časných ranních hodin, měl by to udělat v jiné části domova, aby nerušil druhého partnera. Některé páry zjistily, že spát odděleně je užitečná strategie. I když můžete spát lépe, musíte si vyhradit čas na nějaký speciální pár času.
Rutinám mimo synchronizaci někdy nelze pomoci kvůli pracovním nebo školním požadavkům. Osoba, která vstane dříve z postele, může dělat věci, jako je odložení oblečení, oblékání a oběd předtím, než sníží hluk. Později mohou pražci nosit ucpávky do uší nebo masku, aby se snížilo rušení světla a zvuku.
2. Jak zajistit lepší spánek dětem, které se vrací do školy
Konzistentní rutina spánku/bdění funguje nejlépe u dětí, ale přes léto je snadné se dostat mimo trať kvůli prázdninám, výletu do tábora a delšímu dennímu času. Vraťte se zpět do švihu vynucením pravidelné večerky a probuzení. Začněte však pomalu a upravte spánek dětí o 15 minut v noci, dokud nedosáhnou požadovaného času na spaní.
Někteří mladí lidé jsou odolní vůči změnám, takže buďte trpěliví a pomozte jim zavést rutinu před odchodem do postele. To může zahrnovat klidné činnosti, jako je čtení knih, skládání puzzle, mazlení nebo horká koupel. Pokud vaše dítě po 20 minutách neusne, nechte ho vstát z postele a provádět činnosti navozující spánek, dokud se neunaví. Udržujte je mimo dosah elektronických zařízení, protože vyzařují modré světlo a mohou narušit spánek.
Připravte dětskou ložnici na úspěch ve spánku pomocí závěsů, které zablokují okolní světlo a použijete zařízení s bílým šumem. Zvuky ostatních členů rodiny, které jsou stále vzhůru a pohybují se, mohou dětem zabránit v usínání.
3. Jak zlepšit spánek pro dospívající, kteří chtějí zůstat vzhůru a spát další ráno
Není to chyba vašeho dospívajícího dítěte kvůli jejich nevyrovnaným spánkovým plánům – můžete poděkovat jejich hormonům. Podle příspěvku UCLA Health se cirkadiánní rytmus mladistvých mění s nástupem puberty. Před pubertou začala jejich těla dostávat signály „čas na spánek“ kolem 20. nebo 21. hodiny. Když začnou nastupovat hormony, dojde k posunu o několik hodin. Rodičům by se mohlo zdát, že jejich dospívající trpí nespavostí, ale je to fyzický jev nazývaný „zpoždění fáze spánku“. A je to normální.
Touha dostat se později do postele znamená, že dospívající mohou mít ráno problém vstát a jít včas do školy. Pro rodiče to může být frustrující. Mohou svým dospívajícím pomoci tím, že je donutí držet se spánkové rutiny, vytvoří před spaním klidné prostředí a povzbudí je, aby cvičili a správně jedli, včetně vyhýbání se kofeinu, jako je soda a čokoláda (po 16. hodině). Vytvořte „časy bez elektroniky“, které jim pomohou skončit před spaním. Dospívající mohou cítit potřebu si o víkendu zdřímnout a usnout, ale tyto kočičí zdřímnutí by neměly přesáhnout jednu hodinu.
Dobře odpočívejte a probuďte se!
Lepší spánek dává přednost lepším ránům, soustředí se na vaše cíle a sny na dosah. Máte hlad po dalších informacích o spánku? Kopat do těchto příspěvků: