Jak vybrat nejlepší povlečení do postele

Jak vybrat nejlepší povlečení do vaší posteleZasněte se: co potřebujete vědět, aby vaše postel byla dokonalým místem pro spánek

Hledáte nové povlečení, ale nevíte, kde začít? To není žádné překvapení. V dnešní době existuje tolik možností pro prostěradla – od typů látek po počty nití, barvy a design. Ze všech možností se vám může zatočit hlava. Výběr vaší další vysněné sady listů je velkým rozhodnutím a často také velkou investicí. Než odložíte své peníze, je na místě malý průzkum. Ale kde začít?

Samozřejmě přímo tady.

Shromáždili jsme všechny informace, které potřebujete k tomu, abyste si vybrali perfektní list, který vám vyhovuje styl spánku.

Co je počet vláken a proč na tom záleží?

Počet vláken je počet vláken vetkaných do čtverečního palce látky a používá se k měření trvanlivosti a měkkosti. Obecně platí, že vyšší počet nití znamená měkčí (sametovější), odolnější – čtěte: dražší. Dobré listy mají počet vláken od 200 do 800, s 5hvězdičkový hotel kvalitní listy až do počtu 1 000 vláken.

Ale nenechte se zmást super vysokou nití; číslo lze nafouknout spletením vláken z různých druhů bavlny dohromady. Zhruba 200 listů s počtem vláken je krásně dokončeno a působí mnohem luxusněji, než byste čekali. Navíc, když se podíváte na vzorované nebo potištěné látky například na povlaky na přikrývky, je lepší volbou nižší počet nití, protože to povede k lepší prodyšnosti a méně tuhému produktu.

Spropitné: Při nákupu prostěradel se počet nití většinou vztahuje pouze na bavlnu a je to jen jedna vlastnost, kterou je třeba vzít v úvahu. Druh bavlny a styl vazby jsou stejně důležité. I když se to zdá matoucí, ve skutečnosti to znamená, že výběr listů je vysoce osobní. Rozhodněte se, co je pro vás nejdůležitější (cena, pocit, omyvatelnost, trvanlivost), a nechte se tím řídit při vašem rozhodování.

Jak vybrat nejlepší povlečení do vaší posteleSkutečně ovlivňují rozdíly v povlečení kvalitu spánku?

Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď, kromě toho, že vhodnost nebo vhodnost látky je v očích pozorovatele. V minulosti jsme věřili, že bavlněné povlečení je celkově ‚lepší‘ (ale opravdu jsme si nebyli jisti proč, kromě toho, že nám to říkala naše máma). Bavlna je určitě původní funkční tkanina. Prodyšné, odvádějící vlhkost, měkké a přesto odolné, přirozeně hypoalergenní a super pohodlné.

Ale s pokrokem v technologii je v dnešní době k dispozici mnohem více možností. Zatímco všechny bavlny jsou prodyšné a savé, některé budou měkčí a odolnější než jiné – s cenou, která odráží rozdíl. A pro ty, kteří jsou ohleduplní k ceně nebo k životnímu prostředí nebo hledají extrémní měkkost, znamenají zlepšení ve výrobních a dokončovacích procesech, že směs syntetických vláken jim může vyhovovat lépe než 100% bavlna.

Pokud jde o prostěradla, je to všechno v látce

Bavlněné povlečení. Bavlněné prostěradlo se vyrábí z vláken bavlníku a je nejběžnějším typem prostěradla, protože materiály jsou snadno dostupné. Ne všechny druhy bavlny jsou však stejné a nabízejí různé úrovně omaku, trvanlivosti, použití a cenové hladiny.

Většina bavlněných prostěradel zůstává měkká i po mnoha praních a je odolná, drží barvu a tvar po dobu 3-5 let nebo déle. Díky typu vazby jsou bavlněné tkaniny prodyšné a savé, takže jsou ideální pro horké pražce.

 • Povlečení z egyptské bavlny. Nejkvalitnější bavlna (a tedy nejdražší). Dlouhá vlákna jsou tkaná tak, aby vytvořila tenká a lehká, přesto dlouhotrvající, měkká a přepychová prostěradla.
 • Bavlněné povlečení Pima a Supima. Další nejlepší věc k egyptské, tyto odrůdy jsou vyrobeny z americké bavlny a jsou poněkud méně běžné. Pima se pěstuje pouze ve 3 zemích po celém světě a Supima pouze v USA. Jejich cena klesá těsně pod egyptskou a jsou považovány za luxusní bavlnu.
 • Americké náhorní bavlněné povlečení. Pokud štítek nekonkrétně zní „bavlna“, pak se pravděpodobně jedná o horskou bavlnu. Tento typ bavlny produkuje vlákna, která jsou kratší a méně odolná než dražší egyptská nebo pima bavlna. Prostěradla vyrobená z tohoto typu bavlny mohou být méně měkká, mohou se snadněji žmolkovat a nevydrží tak dlouho a nebudou na pokožce působit luxusně. Poskytnou vám však zkušenosti a výhody bavlněného povlečení za mnohem nižší cenu, díky čemuž jsou pro mnohé skvělou volbou.
 • Bavlněné flanelové povlečení. Flanel, známý také jako česaná bavlna, je hustý, ale lehký ložní materiál. Vyrábí se z volně předené bavlny, která je kartáčovaná a vytváří na povrchu měkký vlas. Flanel může mít také vetkanou vlnu nebo polyester pro zvýšenou odolnost. Flanelové povlečení je hřejivé a příjemné díky měkkému vlasu, který vzniká během procesu kartáčování. Jsou nejlepší pro chladnější klima nebo pro lidi, kteří spí v chladu.
 • Jak vybrat nejlepší povlečení do vaší posteleProstěradla z bavlněného žerzeje. Tato prostěradla jsou vyrobena z bavlny, která je spíše pletená než tkaná, a jsou super pohodlná a měkká (představte si, že spíte ve svém oblíbeném tričku!). Jsou za rozumnou cenu a jsou prodyšné, ale postrádají chladnou, elegantní křupavost bavlněných tkaných prostěradel. Ekonomické pro studenty nebo pokud potřebujete rychlou náhradu za náhradní pokoj, nejsou tak odolné jako jiné typy prostěradel a po opakovaném praní mohou vyblednout nebo ztratit svůj tvar.
 • Polybavlněná prostěradla. Tkaný ze směsi vyrobených polyesterových vláken a přírodní bavlny je tento materiál levnější než 100% bavlna. I když není tak měkké a luxusní jako bavlněné povlečení, je velmi snadné o něj pečovat, rychle schne a méně se mačká, takže je ideální volbou pro pokoje pro hosty – pro větší pohodlí sledujte obsah 50 % bavlny nebo vyšší.
 • Polyesterové prostěradla z mikrovlákna. Prostěradla z mikrovlákna, tkaná z jemných polyesterových nití, aby vytvořila pevnou vazbu, a poté lehce kartáčovaná, aby byla hebká na dotek, jsou skvělou volbou pro ty, kteří hledají levné povlečení se snadnou údržbou. Výsledkem tkaniny je všestranné, pratelné nemačkavé povlečení, které si drží barvu a vydrží. Je méně prodyšná než bavlna, takže není ideální volbou pro osoby s citlivou pokožkou, které mají rády chladivé, křehké ložní prádlo nebo spí v teple.
 • Prostěradla z přírodního vlákna (lněné). Tkaná látka vyrobená z vláken extrahovaných z rostliny lnu. Výsledný produkt je hustší a odolnější než bavlna a je měkčí, čím více se pere. Lněné prostěradlo je ekologické, vydrží roky a roky a je skvělé pro alergiky nebo citlivou pokožku. Nevýhoda? Velmi snadno se mačkají – perfektní, pokud máte rádi neformální boho dekor – a jsou mnohem dražší než jiné typy povlečení.

U bavlněných povlečení záleží na vazbě

Listy nejsou jen o tom, z čeho jsou vyrobeny, ale také o tom, jak jsou vlákna tkaná. U povlečení z bavlny a směsi bavlny je důležitější, že vazba je důležitým faktorem při výběru typu povlečení, které si vezmete domů.

 • Jak vybrat nejlepší povlečení do vaší posteleBavlněné povlečení z perkálu. Tje to nejběžnější vazba prostěradla s křížovým vzorem, který má za následek hladký a ostrý povrch, který si spojujeme s prostěradly vyšší třídy. Perkálové prostěradla mají počet vláken 180 nebo vyšší a jsou odolné, lehké a prodyšné. Navíc díky své těsné vazbě dokážou udržet chladnou hlavu i v horkém počasí – což samozřejmě znamená, že nejsou tou nejlepší volbou pro udržení útulnosti a tepla. Díky pevné vazbě a křehkosti je perkál také náchylný k mačkání, což může přivést nežehliče k šílenství.
 • Povlečení z česané bavlny. Při zpracování bavlněných vláken se používají jemné kartáče k odstranění nečistot, narovnání delších vláken a vyřazení kratších vláken. Česaná bavlna se pak spřádá do super měkké a odolné tkaniny, i když o něco méně křupavě vypadající než perkál, který nebyl česán. Česaná bavlna bude pravděpodobně dražší než běžná bavlna, kvůli rozsáhlejšímu zpracování. Pokud je však ve vašem rozpočtu trochu luxusu, může být skvělou volbou sada povlečení z česané bavlny s počtem nití 200+.
 • Bavlněné saténové povlečení. Z jeho názvu můžete usoudit, že tímto procesem vzniká látka s hedvábnou úpravou. Satén je tkaný z bavlny s vodorovnějšími nitěmi a volnější vazbou, výsledkem čehož je produkt, který je hladký a luxusní na dotek, je odolný proti mačkání a nabízí lepší pocit za nižší cenu. Je také skvělý pro chladnější klima, protože jeho těžká váha drží teplo. Snadno se však zachytí, takže je méně odolný než jiné možnosti a nebude oblíbený pro ty, kteří se ve spánku přehřívají.

Rozhodnutí, jak obléknout svou postel, může být více než trochu matoucí. Když na to přijde, výběr typu povlečení je vysoce osobní, na základě potřeby, přání a rozpočtu. Ale vyzbrojeni jen trochou informací a všemi našimi tipy jste určitě na správné cestě k výběru perfektních prostěradel pro vás.

Dobře si odpočiňte a probuďte se připraveni vyrazit!

Lepší spánek vede k lepším ránům, soustředí se na vaše cíle a sny na dosah. Máte chuť na další informace o spánku? Mrkni do těchto příspěvků:

Scott Living přenosná spací matrace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *