Je řízení unavené stejně nebezpečné jako řízení v řízení?

Je řízení unavené jako nebezpečí jako řízení pod vlivem alkoholu?Pití, řízení a spánek – to, co potřebujete vědět, abyste zůstali naživu

Řídili jste někdy unavení? Mysleli jste si, že vás šálek kávy zvedne? Věděli jste, že 90% policistů (alespoň jednou) přetáhlo řidiče, který vypadal, že je opilý, jen aby za volantem našel ospalého řidiče – nikoliv opilého? Studie Americké automobilové asociace (AAA) z roku 2010 odhaduje, že 1 z 6 (16,5%) smrtelných dopravních nehod a 1 z 8 (12,5%) dopravních nehod vyžadujících hospitalizaci řidičů automobilů nebo cestujících jsou způsobeny ospalým řízením.

Ale co dělá ospalost tak nebezpečnou? Pro začátečníky je pravděpodobné, že řidič, který usne za volantem, čelně narazí do jiného vozidla, stromu nebo budovy, aniž by se pokusil zabránit srážce prudkým nebo brzděním. Ve skutečnosti je nedostatek smykových značek na silnici po srážce silným ukazatelem toho, že řidič za volantem usnul. Vyčerpaný řidič si možná ani neuvědomuje, že usnul, což činí tyto nehody tak smrtelnými. Mikrospánky mohou trvat 4-5 sekund, což se nezdá jako dlouhá doba – ale je to dost dlouhé na to, abyste překročili středovou čáru na dálnici a narazili. Možná si myslíte, že můžete napájet svou potřebu spánku, ale statistiky říkají něco jiného.

Pokud máte obavy o někoho, koho milujete ospalou, pokračujte v čtení.

Komu hrozí řízení ospalosti?

Ospalé řidičské nehody se stávají nejčastěji přes noc, ale v polovině až pozdním odpoledni je také malý vrchol – ten bod dne, kdy naše energie přirozeně utichá. Zatímco každý, kdo jezdí unavený, je ohrožen, určité skupiny lidí mají tendenci čelit vyšším rizikům:

  • Nové ovladače. U mladých řidičů je čtyřikrát větší pravděpodobnost, že budou příčinou havárií souvisejících se spánkem, než u řidičů nad 30 let. Hlavním důvodem může být nadměrné odhadování jejich schopnosti překonávat problémy se spánkem.
  • Pracovníci na směny. Lidé, kteří pracují v noci, nemají jinou možnost, než jít proti jejich přirozenému cirkadiánnímu rytmu – potřebě spát mezi půlnocí a 6:00 – což dramaticky zvyšuje jejich riziko.
  • Lidé, kteří trpí poruchami spánku. Více než 50 milionů Američanů trpí poruchou spánku a mnoho z nich trpí bez diagnózy. Spánková apnoe, narkolepsie a syndrom neklidných nohou jsou jen několika poruchami, které narušují spánek.
  • Cestující. Ať už jde o volný čas nebo služební cesty, spánek je běžným problémem lidí, kteří cestují. Jetlag a dlouhá pracovní doba jsou však pro obchodní cestující spíše problémem.

Jak můžete zabránit ospalému řízení?

Nejlepší způsob, jak zajistit, abyste se dobře vyspali a nikdy si nesedli za volant, vám zajistí, že nikdy nebudete ospalí. Ale stejně jako lidé někdy mohou být špatným soudcem toho, zda by měli řídit po několika drinkech, i v případě ospalé jízdy existuje spousta odstínů šedé. Tyto tipy vám pomohou ochránit se před ospalým řidičským zvykem.

  • Je řízení unavené jako nebezpečí jako řízení pod vlivem alkoholu? Systém kamarádů. Pokud plánujete dlouhou cestu, přiveďte si přítele. Cestující vás může nechat chatovat a dávat pozor na známky únavy. Pokud váš přítel má řidičský průkaz a může se v řízení střídat, ještě lépe.
  • Nulová tolerance. Řízení pod vlivem alkoholu nebo drog nikdy není chytré, ale obzvlášť nebezpečné je, pokud jste již unavení. Pokud musíte užívat léky ovlivňující bdělost, vyhněte se řízení, dokud nebude vaše mysl stoprocentně čistá.
  • Dělejte si přestávky. Naplánujte si pravidelné přestávky, i když se necítíte unavení. Když vystoupíte z auta, abyste si natáhli nohy, zlepšíte oběh a osvěží vás. Pokud potřebujete pomoc s častějším zastavováním, pijte hodně vody a váš močový měchýř vám to připomene.
  • Zdřímnutí. 20minutový spánek vás osvěží a oživí mnohem lépe než káva, která vám může dát rychlou výhodu. Power nap (10–30 minut) vám načerpá energii po celé hodiny, ale udržujte ji krátkou, abyste po probuzení nebyli omámení

Další informace o nebezpečích ospalosti při řízení najdete v Americké automobilové asociaci.

Dobře odpočívejte a buďte připraveni jít!

Lepší spánek vede k lepšímu ránu, soustředí vaše cíle a sny na dosah. Hledáte další informace o spánku? Prohlédnout tyto příspěvky:

Scott Living přepravitelná matrace na spaní

Toužíte po dalších informacích o spánku, které opravdu můžete použít?
Připojte se k našim komunitám na
Facebook a Twitter
a pokračujme v konverzaci.
Rádi bychom slyšeli, co říkáte!

Tento blog neposkytuje lékařskou pomoc. Je určen pro obecné informační účely
pouze a neřeší jednotlivé okolnosti. Není to náhrada za profesionální
lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu a nemělo by se na něj spoléhat při rozhodování o vašem
zdraví. Nikdy neignorujte odbornou lékařskou pomoc při hledání léčby kvůli něčemu, co jste
četli na webu Restonic.com. Pokud si myslíte, že můžete mít lékařskou pohotovost, okamžitě zavolejte svého
lékaře nebo vytočte 911.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *