Problémy způsobené spánkem na staré matraci

Jako většina věcí, i vaše matrace má datum exspirace. Možná to nevíte, ale spaní na staré matraci může způsobit problémy. Nevydrží vám to donekonečna a je opravdu důležité, abyste si matraci upgradovali, když potřebujete. Pokud tak neučiníte, můžete se dostat do malých potíží. Existuje více způsobů, jak vám stará matrace může způsobit problémy.

Možná nebudete ochotni se zbavit své staré matrace. Možná se vám to líbí a myslíte si, že je to pohodlné. Možná se dokonale proměnilo, aby vyhovovalo vašemu tvaru. Ale možná si neuvědomujete, jak to ovlivňuje váš spánek a jak se některé vaše zdravotní problémy zhoršují spaním na něm osm hodin v noci. Možná jste tak zvyklí na takové pocity, že si ani neuvědomujete, že je to problém. Ale budete, až si pořídíte novou matraci.

Jak konkrétně na vás může vaše stará matrace působit?

Životnost může narušit spánek

Vaše matrace má životnost. Nejedná se o náhodné číslo vytažené ze vzduchu, obvykle o tom rozhoduje významné testování a mělo by to být bráno vážně. Nebudete pít mléko, které bylo zastaralé, že? Proč byste tedy spali na matraci, která je zastaralá?

Věk vaší matrace lze určit podle štítku, který je k ní někde připojen, nebo podle názvu modelu a výrobce, který vám pomůže zjistit jeho věk.

Měli byste si uvědomit, že odhadovaná životnost vaší matrace je pravděpodobně založena na průměrném používání, takže pokud například používáte matraci jako trampolínu, nebude to trvat tak dlouho, jak by mělo. Abyste ze své matrace dostali to nejlepší, měli byste se o ni dobře starat.

Opotřebení, jako jsou pověšené pružiny a potrhané materiály, může mít nepříznivý dopad na vaše pohodlí, což ovlivní váš spánek. Pokud vás matrace nepodporuje správně, můžete se otočit, nebo zjistíte, že vaše tělo není plně podepřeno, i když ležíte na místě. Protože nedostatek spánku může způsobit špatnou koncentraci a problémy s duševním zdravím, je opravdu důležité vyměnit matraci, pokud je poškozená nebo stará.

Hygienické problémy a jejich dopad na zdraví

Nepochybujeme o tom, že budete matraci udržovat čistou, ale je jen přirozené, že matrace budou čím dál tím špinavější. Vaše tělo se při spánku potí, ve skutečnosti ztrácíme asi 200 ml vody za noc, a to obvykle končí na vaší matraci. Pokud je vyroben z přírodních materiálů, může to být špatné, ale postupem času může pot na vaší matraci poškodit.

Pocení na matraci může vést k tvorbě plísní a poté ke sporům. Díky tomu se vaše stará matrace může stát oázou pro patogenní houby a bakterie. Mohou způsobit noroviry, stafylokoky, enterokoky a MRSA, což může vést k infekcím močových cest, infekcím kůže a problematickým virům.

Plíseň může také způsobit svědění, ekzémy a kašel a další alergické reakce.

Mrtvá kůže ve vaší staré matraci může být také problém, protože přitahuje roztoče a štěnice. Pokud máte astma, mohou být roztoči potenciálně život ohrožující záležitostí. Vědecky pojmenovaný Cimex lectularius, štěnice domácí nesou své vlastní hrozby. Kousají do lidské kůže, což zanechává svědění, které může být nepříjemné. U některých to může vést k alergické reakci.

Bolesti

Trochu jsme se dotkli bolestí, ale zaslouží si svou vlastní sekci. Pokud vás matrace nepodporuje správně, pokud je odsazená a prohýbá se, vaše tělo nebude správně odpočívat, což může vést k bolestem zad, boků, ramen, krku a nohou.

Tyto bolesti mohou vést ke špatnému držení těla, což může problém ještě zhoršit.

Co teď dělám?

Pokud si myslíte, že je čas koupit novou matraci, je dobré udělat si průzkum. Ne všechny matrace byly stvořeny stejně a díky vašim individuálním problémům by mohla být jedna matrace pro vás lepší než jiná. Máte-li například alergie, měli byste se podívat na přírodní matraci, protože jsou obvykle hypoalergenní, a je tedy pravděpodobné, že z této matrace získáte delší životnost, aniž by vám alergie způsobovala problémy. Pokud jste těžší, budete potřebovat silnější matraci. Pokud jste lehký, budete potřebovat něco měkkého.

Pokud si myslíte, že je vaše matrace pro vás příliš stará, věnujte nějaký čas zkoumání toho, jaký typ matrace byste si měli koupit.

Matrace Ely mají desetiletou záruku a jsou přirozeně protipožární a hypoalergenní. Další informace o tom, jak přírodní matrace může zlepšit kvalitu vašeho spánku, najdete v našich třinácti vrstvách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *