Prozkoumejte tajemství za skrytými dveřmi historického domu Biltmore®

Nahlédněte do zákulisí venkovského sídla George Vanderbilta, kde skryté prostory stále fascinují návštěvníky

Skryté dveře historického domu Biltmore®Každý legendární dům má svůj podíl na tajemstvích. Ohromující Biltmore se sídlem v Asheville v Severní Karolíně není výjimkou. Dokončené v roce 1895 bylo rozlehlé architektonické mistrovské dílo o rozloze 175 000 čtverečních stop domovem George Vanderbilt a jeho rodiny. V době svého největšího rozkvětu jako soukromé rezidence přitahoval významné hosty, přátele a rodinu Vanderbiltů. V roce 1930 Georgeova dcera Cornelia Vanderbilt otevřela Biltmore veřejnosti a nadále přitahuje návštěvníky z celého světa.

Pokud jste navštívili Biltmore, možná si neuvědomujete některé z jeho nejzajímavějších, méně viditelných funkcí. Zatímco tajemství / komedie z roku 1980, The Private Eyes, v hlavní roli s komediálním honorářem Timem Conwayem a Donem Knottsem, ukazuje, že má četné „tajné“ pasáže, byly výtvorem hollywoodských editorů. Realita je taková, že existují skryté oblasti, vytvořené nikoli pro intrikní účely, ale pro pragmatické. V tak elegantním domě se zaměstnanci v zákulisí potřebovali diskrétně a rychle dostat do různých částí domu. Některé dveře společnosti Biltmore byly navrženy tak, aby hladce zapadly do prostor směřujících k hostům, a zároveň poskytovaly služby a pohodlí hostům a personálu. Pojďme se podívat.

  Biltmore snídaňová místnost skryté dveřeSnídaňová místnost

Mezi moderními návštěvníky Biltmore je snídaňová místnost oblíbená pro ručně opracovanou španělskou kůži pokrývající většinu stěn. Zmeškali jste skryté dveře napravo od krbu? Pokud se podíváte na dva portréty Renoira „Mladá alžírská dívka“ a „Dítě s pomerančem“ a poté sklopíte zrak, všimnete si kliky. Tyto dveře vedou do Butlerovy komory, kde dumbwaiter dovážel jídlo z kuchyně ve sklepě. Poté, co jídlo dorazilo do zakrytých podnosů, komorník poté jídlo naložil, než jej vydal čekajícím hostům. Bylo to praktické řešení odvěké výzvy – jak zajistit, aby se jídlo podávalo při správné teplotě.

  Skryté dveře knihovny BiltmoreKnihovna

Dalším velmi oblíbeným pokojem je knihovna Biltmore’s Library, která má dvě úrovně – hlavní patro a horní balkon. George Vanderbilt byl vášnivý knihami a byl hrdý na svou rozsáhlou sbírku. Nádherný prostor, ve kterém je knihovna umístěna, zahrnuje dvě diskrétní dveře. První dveře jsou na druhé úrovni za gobelínem nad krbem. Prostor za gobelínem vede k průchodu spojenému s obytnou halou druhého patra domu Biltmore House. Takto mohli hosté, kteří chtěli strávit odpoledne literárními pronásledováními, použít zkratku ze svých pokojů do knihovny.

Chcete-li najít ten druhý, podívejte se do jihozápadního rohu místnosti a zkuste si všimnout rytiny mnicha, který mlčky drží prst na rtech. Vyobrazeným mužem je svatý mučedník Peter, patron inkvizitorů a těch, kteří hledají pravdu. Pokud projdete těmito dveřmi, ocitnete se v menším a intimnějším prostoru zvaném Knihovní doupě. Z účtů bývalých hostů je známo, že místnost byla používána ke čtení, psaní a reflexi, obklopená klidným, blaženým tichem.

  biltmore kulečníkové skryté dveřeKulečníková místnost

Pánští návštěvníci Biltmore často setrvávali v kulečníkové místnosti, v příjemném prostoru využívaném pro nápoje po večeři a hraní her. Ačkoli mnoho skrytých dveří umožňovalo domácím zaměstnancům přijít a odejít neviditelní, aby splnili své povinnosti, speciální dveře v kulečníkové místnosti umožnily hostům přístup do kuřácké místnosti. Ti, kteří se chtěli zapojit do sklenice portského a doutníku, použili dveře, které se krásně spojily do dřevěného panelu. Má na sobě dokonce zavěšené umělecké tisky pro maximální bezproblémovost.

  Skryté dveře zimní zahrady BiltmoreZimní zahrada

Jedny z nejunikátnějších dveří nejsou na zdi, jak byste čekali. Je na podlaze v zimní zahradě. Pokrytý mramorovými deskami se používal především k přepravě rostlin po žebříku ze spodního patra. A zatímco hosté možná nevidí skryté dveře v místnosti s balkonem v takzvaném „třetím a půl patře“, demonstruje péči věnovanou architektonickým detailům, které nebyly tak veřejné. Také byl vytvořen tak, aby nepřerušoval tok celkového designu.

  Biltmore George Vanderbilts Skryté dveře do ložniceGeorge Vanderbiltova ložnice

Nakonec ve Vanderbiltově ložnici uvidíte další příklad toho, jak byly skryté dveře použity k zachování symetrie prostorů. Když vejdete do místnosti, ve zdi za postelí je jeho skříň. Dnes otevřený pro veřejnost byl jeho soukromý šatník používán k ukládání doplňků, které vlastnil dobří gentleman své doby – řadu klobouků a doplňků připravených pro různé příležitosti, od formálních večeří až po výlety do kempu.

Jedna věc, která nikdy nebyla tajemstvím, je to, jak moc si rodina Vanderbiltových cenila zdravého a aktivního života, včetně přiměřeného cvičení, odpočinku a spánku. Celé dny trávili procházkami, jízdami na kole a pěší turistikou po rozsáhlých areálech a navíc si užívali krytý bazén, tělocvičnu a bowling. Je součástí toho, co dělá z Biltmore magický prostor ponořený do historie a kultury, který i nadále inspiruje ty, kteří jej navštěvují.

Dobře odpočívejte a buďte připraveni jít!

Lepší spánek vede k lepšímu ránu, soustředí vaše cíle a sny na dosah. Hledáte další informace o spánku? Kopat do těchto příspěvků:

Matrace Biltmore

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *