Jak skutečně záleží na zpomalení a vychutnání si každého okamžiku, ať už cestujeme daleko od domova nebo si užíváme pobyt.
V těchto dnech je pocit nostalgie, když přemýšlíme o cestování a o tom, co pro nás znamená po celý život. Jelikož se někteří z nás stále ukrývají na místě (nebo se z toho právě vynořují), znovu si ceníme snů o našich možných budoucích cestách, které z cizinců dělají přátele u lahodného jídla a dobrého vína.
George Vanderbilt, muž, který vytvořil Biltmore v roce 1895 v Asheville v Severní Karolíně, nikdy neztratil pocit úžasu kolem cestování. Během svého života překročil Atlantický oceán nejméně 60krát, často cestoval do Evropy, ale také do vzdálených destinací, jako je Indie a Japonsko.
Vanderbiltova vášeň pro cestování začala brzy v jeho životě. V roce 1880 odcestoval jako mladý muž do Evropy parníkem s 15 členy své nejbližší rodiny. Život na palubě byl pro aktivního osmnáctiletého člověka v jistých ohledech náročný, ale George se bavil tím, že si užíval vše, co loď mohla nabídnout, včetně přátelství s ostatními cestujícími. Z časopisů, které George během své plavby uchovával, historici vědí, že také rád hrával karty (zejména euchre a solitaire) spolu s losováním prstenů, backgammonem a shuffleboardem. Byla to nezapomenutelná cesta – ta, kde poznamenal: „Moje chuť k jídlu je dobrá a dobře se mi spí,“ navzdory nepříznivému počasí.
A vzhledem k délce cesty měl dostatek času dopřát si milované pronásledování – čtení. Po celý život přečetl každý rok v průměru 80 knih. Po pravdě řečeno, jeho vášeň pro čtení formovala klíčové prvky Biltmore, jako je knihovna, kde se nachází jeho sbírka více než 20 000 knih.
Míří do Evropy, aby oslavil novou lásku
Když se George v roce 1898 oženil s Edith Stuyvesant Dresserovou, jeho světoběžnický zvyk nadále vzkvétal. Pár cestoval do Evropy na čtyřměsíční líbánky začínající v italské Stresě, kde si pronajali vilu na malebném břehu jezera Maggiore. Jako vášnivý sběratel umění a milovník kultury to byla romantická destinace, která pro novomanžele zaškrtla více než několik šťastných cestovních krabic. V Itálii se vydali dále prozkoumat italské Alpy a navštívili známá muzea a galerie v celé Evropě.
V průběhu manželství se George a Edith při mnoha příležitostech vrátili do Evropy a mnohokrát kupovali nábytek a sběratelské předměty pro svůj nový domov Biltmore. S 35 ložnicemi, které měli zdobit, měli spoustu místa k vyplnění, nejlépe zbožňovanými předměty ze svých cest. Často si pronajímali apartmány pro delší pobyty nebo si rezervovali apartmá v nejlepších hotelech, včetně historických nemovitostí, jako je Hotel de La Paix v Ženevě, The Regent Hotel v Londýně a The Grand Hotel v Mnichově.
Aby George a Edith jeli v Evropě z města do města, často jeli vlakem nebo si pronajali automobil. Nový vynález, který byl pro mnoho severoameričanů novinkou, schopnost řídit do míst, byla více zábavou než dopravním prostředkem. Fotografie (předpokládá se, že ji pořídila Edith) z cesty v roce 1903 v Německu ukazuje dav diváků, kteří se divili, že vidí tuto jedinečnou formu dopravy na vlastní oči. Prohlídka automobilem byla oblíbeným pronásledováním George, spolu s návštěvou divadla, koncertů a oper.
Tempo cestování – tehdy a nyní – a jak se změnilo, jak se naše těla přizpůsobují
Je jasné, že Vanderbiltovci Evropu zbožňovali. V době, kdy cestovali, nebyl problém s jet lagem. Na palubě parníku trvala cesta přes rybník kamkoli od šesti týdnů do tří měsíců, v závislosti na počasí a typu lodi. Cestující měli dostatek času na přizpůsobení se novým časovým pásmům postupným posouváním doby spánku a doby probuzení, když procházeli Atlantickým oceánem. S moderní leteckou dopravou je náročnější přizpůsobit se při překročení více časových pásem v jednom letu.
Soudě podle různých deníkových účtů se George Vanderbilt pokusil řádně si odpočinout při plavbě mezi kontinenty. Někdy si všiml, zda na palubě dobře spal nebo ne. Upřednostňování kvalitního spánku je postup, který stojí za to přijmout, zvláště když čelíme narušení našich spánkových cyklů způsobených cestováním. Příznaky jet lag nejsou příjemné – mentální mlha, denní pomalost a potíže se soustředěním. Jsou to červené vlajky těla, které naše cirkadiánní rytmy – vnitřní systémy, které regulují náš cyklus spánku – bdění a další funkce – jsou mimo hru.
Naše budoucí cesty? Složité a teprve bude určeno …
Díky COVID jsme všichni kreativní s cestovními plány. Místo toho, abychom cestovali na pláž, jdeme do obývacího pokoje, do ložnice, na náš dvorek – možná i na prohlídku vína v jídelně. Když se počasí začíná zahřívat, není pochyb o tom, že se všichni budeme bavit o rodinnou zábavu. Ale ve světle vědomí, že cestování může být na chvíli omezeno, můžete si tyto nápady na pobyt užít.
George měl správnou představu o tom, jak se dostat ven a zahrát shuffleboard na palubě lodi. Vystavení slunečnímu záření je účinným nástrojem, který nám pomáhá synchronizovat naše vnitřní hodiny s vnějším časem. Když cestujete znovu, nezapomeňte se vyhnout spánku, když poprvé přijedete. Jít ven na procházku nebo sedět ve venkovní kavárně může dělat zázraky, aby pomohly resetovat hodiny. Zkuste jít do postele a probudit se podle místního času od prvního dne.
Obnova po jet lag může trvat čas – jeden den pro každé časové pásmo, které překročíte. Pokud bojujete s únavou, krátce si zdřímněte, ne déle než 20–30 minut. A nezapomeňte nastavit budík, abyste se ujistili, že nepřespíte. Ulehčete si cestu, podobně jako George Vanderbilt, který si během mnoha cest vzal čas na čtení a hraní karet. O více než 100 let později se stále můžeme učit cenné lekce o radosti a umění cestování.
Dobře odpočívejte a buďte připraveni jít!
Lepší spánek vede k lepšímu ránu, soustředí vaše cíle a sny na dosah. Hledáte další informace o spánku? Prohlédnout tyto příspěvky:
Biltmore® a obrázky Biltmore House jsou ochranné známky společnosti The Biltmore Company a společnost Restonic® je používá na základě licence. © 2020 všechna práva vyhrazena.