Vysvětlení spánkové jednotky a hodin těla

Spánek je obrovskou součástí našeho života a jeho důležitost je enormní. Ale co nás vede k spánku? Jak fungují naše tělesné hodiny? A proč? Možná jste se tomu už někdy divili, nebo možná ne. Ať tak či onak, je to fascinující téma.

Způsob, jakým spíte, závisí na hodinách vašeho těla nebo vašich cirkadiánních biologických hodinách. Tento ticker reguluje načasování ospalosti a bdělosti.

Režim spánku

Pokud zjistíte, že kývnete mnohem víc, než byste měli, nejste sami. Mnoho lidí se tak cítí poměrně často. Za určitých okolností však mohou být tyto případy nejen trapné, ale i nebezpečné. Zeptejte se kohokoli s nespavostí a řeknou vám, jak frustrující je, když nemůžete spát, kdy byste měli.

Lidé s nespavostí mají v hlavách něco, co se děje s přirozenými systémy v jejich tělech, které řídí čas spánku. Většina z nás tím netrpí a přirozená touha po spánku se nazývá náš spánek.

Ale to není tak snadné jako večer spát a probouzet se ve dne.

Váš homeostatický systém

Homeostatický systém je vědecký název pro spánek a je relativně jednoduchý ve způsobu, jakým funguje pro většinu lidí. V zásadě platí, že čím déle si toho víme, tím je pravděpodobnější, že usneme.

Protože se většina z nás ráno probouzí do práce, znamená to, že jsme připraveni večer jít spát. Pokud bychom se měli probudit večer, náš homeostatický systém, pokud by fungoval samostatně, by se sám změnil, aby nás unavil, jak vychází slunce a probouzí se, když klesá.

Ale nefunguje to samo o sobě. Velmi důležitou součástí touhy po spánku je přirozený cirkadiánní rytmus našeho těla.

Cirkadiánní rytmus

Váš cirkadiánní rytmus je část vašeho těla, která silně touží spát, když je tma, a probouzet se, když je světlo. To je důvod, proč vždy, bez ohledu na to, jak moc se snažíme, budeme mít pocit, že spánek, který máme během dne, není tak dobrá kvalita spánku jako ten, který děláme v noci.

Vývoj cirkadiánního rytmu byl pravděpodobně reakcí na evoluci, která měla povzbudit lidi, aby zůstali v klidu a tichu v noci, když je zima a je těžší to vidět, a je větší pravděpodobnost, že budeme sežrán predátory a méně pravděpodobné, že to dokážeme cokoli užitečného pro přežití druhu.

Mnoho zvířat má alternativní rytmy, které je udržují v noci, kdy je pro ně bezpečnější se pohybovat a vyhýbat se predátorům.

Náš cirkadiánní rytmus může být vyřazen z rovnováhy, pokud večer zažíváme modré světlo, protože naše tělo nedokáže rozlišit mezi přirozeným světlem od slunce a umělým světlem. Proto se před spaním doporučují filtry modrého světla na laptopech a telefonech – stejně jako tlumené světlo z lamp ve vaší domácnosti. Bez nich byste těžko usnuli, protože vaše tělo si myslí, že slunce stále je a vy byste měli být vzhůru.

Váš homeostatický systém vám zároveň říká, že je to už dlouho, co jste naposledy spali, a měli byste být unavení. Tyto zmatené signály zmást vaše tělo a mohou vést k podmínkám, jako je stres a úzkost.

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků spánku, měli byste ctít svůj cirkadiánní rytmus i homeostatický stav ranním vstáváním a večerním spánkem.

Kdy je nejlepší čas spát

Načasování se velmi liší, ale většina z nás zažívá nejsilnější spánek mezi 2:00 a 4:00. Jsme také unavení mezi 13:00 a 15:00. Pokud se chystáme zdřímnout, je to nejlepší čas na to.

Váš cirkadiánní rytmus je důvod, proč byste se mohli snažit stát se nočním. I když se vám podaří změnit homeostatický systém tak, aby přijímal spánek během dne, váš cirkadiánní rytmus bude odolávat. Je to proto, že vaše tělo chce, abyste během dne zůstali ve střehu. Lidé se vyvinuli tak, aby fungovali nejlépe za denního světla.

Jak mi matrace Ely může pomoci spát?

Nemůžeme změnit váš homeostatický systém nebo svrhnout váš cirkadiánní rytmus, ale můžeme vám dát absolutně nejlepší šanci na slušný spánek, kdykoli to budete potřebovat.

Matrace Ely jsou pohodlné a prodyšné, protože jsou vyrobeny z toho nejlepšího, co příroda nabízí. V našich matracích nejsou žádné výrobky vyrobené člověkem, což znamená, že jsou přirozeně ohnivzdorné a odvádějí vlhkost pro nejpohodlnější noc (nebo den) spánku, jakou jste kdy měli.

Další informace najdete v našich třinácti vrstvách.

Pokud jste připraveni nakupovat, prohlédněte si naši nabídku matrací Ely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *